Zdraví

6 „neškodných“ návyků, které mohou likvidovat vaši imunitu

Jak často jste nemocná? Pokud je to víc než dvakrát či třikrát do roka, pak je váš imunitní systém oslabený. Faktorů, které oslabují imunitní systém, je celá řada a mnoho z nich je ovlivněno naším životním stylem. S imunitním systémem je to stejné jako se svaly a klouby, když se málo pohybujete, ochabují a přestávají naplno plnit svou funkci. Často až přílišná ochrana před nemocemi a chladem nedává našemu imunitnímu systému šanci normálně pracovat a pak nás skolí každá rýma.

Přehnaná ochrana
Podle některých studií může tento problém začít už v útlém věku. Děti, které chodí do školky a jejichž tělo si zvykne na neustálou přítomnost bakterií a virů (většinou neškodných), jsou v pozdějším věku méně nemocné, protože si vybudovaly silný imunitní systém. Příliš oblečení, přetopené auto a byt zase nedává šanci tělu přirozeně se vyrovnávat s chladem. Nikdo neříká, že máte v mrazu chodit jenom v tričku a trávit co nejvíc času mezi lidmi v době chřipkové epidemie, ale zkuste svému tělu více věřit. Vaše tělo je úžasně efektivní systém, který se bez problémů dokáže vyrovnat se spoustou těžkostí.

Příliš léků a doplňků stravy
Asi nejznámějším příkladem je časté užívání antibiotik. V minulosti se předepisovala až příliš často, což vedlo k tomu, že mnoho bakterií je dnes vůči nim rezistentní. Navíc antibiotika všeobecně nezabíjejí jen ty „špatné“ bakterie, ale i ty tělu prospěšné, takže je pak pro tělo složitější se vyrovnat s další infekcí. S doplňky stravy byste také měli šetřit. I když se to nezdá, naše tělo získává většinu potřebných živin z normální stravy (pokud je alespoň trochu vyvážená). Doplňky stravy nejsou na škodu, ale také můžete tělo zbytečně zatěžovat tím, že se musí vyrovnávat s neustálým mírným „předávkováním“ některým vitamínem nebo minerálem. Například u vitamínu C se s tím tělo lehce vyrovná a přebytek vyloučí, ale u vitamínů vázaných na tuky už to tak jednoduché není.
zvyky_imunita_02
Hygiena
Malým dětem neustále připomínáme mytí rukou, ale v dospělosti na to sami často zapomínáme. Zvlášť v kanceláři se neustále dotýkáme věcí, které mělo v rukou mnoho lidí před námi a z rukou si pak bakterie a viry nevědomky přenášíme na obličej. Jak jsme již říkali, není dobré si kolem sebe vytvořit antiseptickou hradbu, ale na druhou stranu to zase nemusíme nemocím tak usnadňovat.

Vlažná voda
Mnoho lidí se dnes vyhýbá pití studené nebo ledové vody, což je určitě šetrnější k vašemu krku a trávícímu systému, ale snižuje to vaši odolnost vůči zimě a schopnost vašeho těla vyrovnat se s podchlazením.

Teplé hnízdečko
Co platí o přílišném topení všeobecně, platí ve vaší ložnici dvakrát. Vaše tělo během spánku přirozeně snižuje teplotu a vysokou teplotou v ložnici to tělu příliš neusnadňujete. V chladnější místnosti se vám tím pádem bude i lépe spát. Pokud máte strach z nachlazení, zkuste alespoň před spaním pořádně vyvětrat.
zvyky_imunita_03
Pesimismus
Duševní a fyzické zdraví je velmi úzce propojené. Čím negativnější jste, čím méně si věříte, tím lépe podléháte stresu, depresím a pocitům úzkosti. Zatímco pozitivní krátkodobý stres, třeba před zkouškou nebo pohovorem má na imunitu pozitivní vliv, protože tělo vylučuje hormony a enzymy, které by vám v pravěku pomohli přežít například při ohrožení jeskynním medvědem, dlouhodobý negativní stres má škodlivé účinky nejen na imunitu, ale i na oběhový systém, trávení a v neposlední řadě samozřejmě na duševní zdraví. Při dlouhodobém stresu si vaše tělo zvykne na vysoké hladiny kortizolu a kortikosteroidů v krvi, které mají za úkol bojovat se záněty v těle. To vede ke vzniku chronických zánětů, které vlastně neustále zatěžují váš imunitní systém, a ten pak nemá kapacitu vyrovnat se s běžnými infekcemi.

Silný imunitní systém by měl být jednou z vašich priorit. Dokážete si asi představit, jak těžko se dosahují životní cíle, když vás skoro neustále otravuje rýma nebo chřipka. Nemůžete sice uniknout oslabené imunitě v případě vážnějších onemocnění, ale třeba ji můžete změnou nebo úpravou životního stylu alespoň zlepšit.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář