Volný čas

7 tipů pro ty, kteří nevychází s výplatou

Stále šetříte, snažíte se omezovat různé výdaje a peníze vám stejně nezbývají? Ať děláte, co děláte, zase vyjdete s výplatou jen tak tak? Pravděpodobně své peníze utrácíte za položky, u kterých si ani neuvědomujete, že vám krátí rozpočet a vlastně je ani nepotřebujete. Zde jsou ty nejčastější.

Značkové zboží
Ovlivněni reklamou, že pouze drahé značkové výrobky nám opravdu poslouží, saháme v obchodech právě po těchto. A nejedná se pouze o boty, tašky nebo kosmetiku, ale mnohdy také o potraviny. Přitom výrobky tzv. levnějších značek bývají často stejně kvalitní nebo i lepší. Zkuste si uvědomit, z kolika procent platíte výrobek a kolik procent celkové částky tvoří právě a jen značka.

Jídlo „venku“
Někdy jsme příliš unavení, mnohdy se nám prostě vařit nechce. Pokud ale nevycházíte s penězi, měli byste přemýšlet o tom, že stravovat se po restauracích může výrazně zasahovat do vašeho rozpočtu, a že to je právě jedna z těch položek, na kterých by se ušetřit dalo. A nejde o to šetřit na ingrediencích, ale o to, že pokud si uvaříte kvalitní jídlo třeba na dva dny, bude vás to stát určitě méně, než když si oba tyto dny dopřejete večeři v restauraci. Věřte, že změnou svých stravovacích návyků můžete ušetřit až několik tisíc korun měsíčně.
nevychazite_s_vyplatou_03
Balená voda
Není snad jediný večer, aby v televizi neběžela některá z reklam na balenou vodu. Jen taková je dobrá, jen taková je nezávadná… Ne nadarmo se však voda, která nám doma teče z kohoutku, jmenuje pitná. Zatímco litr kohoutkové pitné vody vás vyjde na několik haléřů, za litr balené pitné vody zaplatíte několik korun. Nemluvě o tom, že pro takováto balení jedeme autem, nebo si je necháme dovézt. I kdybyste si vodu z kohoutku pro svůj lepší pocit převařili a pro lepší chuť nechali vychladit v lednici, pořád vás vyjde levněji a ještě prospějete životnímu prostředí.

Bankovní poplatky
Některé banky u nás stále spoléhají na typicky českou vlastnost – konzervativnost. Příliš se nám nechce měnit zaběhnuté pořádky, věci nám „vyhovují“ tak jak jsou. Ale opravdu nám vyhovuje, že platíme za vložení vlastních peněz na účet, za zjištění zůstatku na účtu nebo za změnu data splatnosti úvěru? Dnes si již můžete vybrat banku, odkud vaše peníze nepotečou do všech stran, aniž byste si to vůbec uvědomovali, tak proč to neudělat?
nevychazite_s_vyplatou_02
První nabídka
Milujeme internet. Na něm si totiž můžeme zjistit, zda se zboží, které nám obchodník nabízí, nedá koupit někde levněji. A často je to opravdu šok, na různých srovnávačích nabídek zjistíme, že stejné zboží můžeme koupit i o polovinu levněji, nechat si ho za minimální poplatek (vzhledem k cenám poštovného) zaslat do blízké zásilkovny nebo uloženky, či si ho vyzvednout přímo na prodejně, je-li v místě našeho bydliště. Řešíte-li tedy jak vyjít s penězi, neberte hned první nabídku. Zjistěte si, zda se zboží, které chcete nebo potřebujete, nedá koupit levněji.

Impulzivní nákupy
Další častou chybou jsou tzv. impulzivní nákupy. Než koupíte něco, co nepotřebujete, ale pouze chcete, nechte si to projít hlavou, však oni to budou mít i zítra a vy můžete do té doby zjistit, že to vlastně zas až tak moc nechcete, v horším případě, což se nám ženám občas stává, že už to máte.

Nové zboží
Jsou samozřejmě věci, které někteří z nás chtějí bezpodmínečně nové – oblečení, obuv, ložní prádlo, nádobí… Je ale také velká spousta věcí, které můžete koupit tzv. z druhé ruky a tím nemálo ušetřit. Takovými věcmi jsou například knihy, mobilní telefony a jiná elektronika, určité druhy nábytku…

A co Vy? Za co utrácíte nejvíce?

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

1 komentář

  • Dáša 26/01/2018 at 11.34

    Nejhorší je, když šetříte, chodíte do práce a přesto nevycházíte. Přesto mám vyzkoušený, že do peněz leze nejvíc jídlo a to kupované zpracované potraviny. Je třeba kupovat základní suroviny a navíc je to zdravější no a nebo slevy, však třeba v Americe jsou na ně úplně ujetí, ale není sleva jako sleva.

    Odpovědět

Přidat komentář