Beauty

Čím ničíme naše vlasy

Ve snaze o krásný účes si občas neuvědomujeme, že mnohými procedurami, které naše vlasy podstupují, jim ubližujeme. Dobrým pravidlem je, že čím méně se svými vlasy experimentujeme, tím lépe. Většina z nás se sice snaží vyhnout věcem, které by vlasy mohly poškodit, existuje však spousta návyků, které děláme každý den, zdají se být v pořádku, ale právě ony mohou být viníky našich suchých, poškozených, matných nebo roztřepených vlasů.

Odbarvování
Odbarvovače pronikají do struktury vlasů, odstraňují přirozené barvivo a „ujídají“ ochrannou lipidovou vrstvu. Vlasy jsou náhle slabší a stávají se více náchylnými k poškození. Přidáte-li po odbarvení ještě „péči“ fénu a stylingových přípravků, mohou být vaše vlasy matné, bez lesku, roztřepené.

Žehlení a fénování
Teplo způsobuje dočasné změny ve vodíkových vazbách, které tzv. drží vlasy pohromadě. Postupem času mohou tyto dočasné změny vést k většímu, trvalejšímu poškození. Vlasy ztrácejí přirozenou vlhkost, stávají se suchými a lámavými. Při fénování mokrých vlasů nastává efekt, který z vlasů odstraňuje povrchovou vlhkost – tzv. hydratační vodu. Vlasové kutikuly se stávají tuhými, suchými a křehkými, náchylnými k praskání. Vlasy potom nasávají vlhkost ze vzduchu – to má za následek jejich krepatění. Nepoužívejte tedy žehličku a fén denně. Při fénování pak volte raději méně teplý vzduch.

Ohony a copánky
Nosíte-li každý den vlasy stažené do ohonu nebo zaplétáte-li si denně cop, může dojít k trvalému poškození vašich vlasů. Nejhorší variantou je pak zaplétání copánků z mokrých vlasů. Postupem času se vlasy stanou křehkými a začnou se lámat.

Kartáčování
Časté kartáčování může způsobit třepení a lámání vlasů. Zejména kartáčování mokrých vlasů je velký problém. Mokré vlasy jsou pružnější a mnohem více náchylné k lámání.

Není-li to nezbytně nutné, nemyjte své vlasy každý den.

Časté mytí – šamponování
Cílem šamponování je očistit pokožku hlavy a vlasy od mastnoty a stylingových přípravků. Mytí vlasů šamponem z nich však odplavuje přirozenou vlhkost, která jim pomáhá vypadat zdravě. Není-li to tedy nezbytně nutné, nemyjte své vlasy každý den. Další možností je prodloužit dobu mezi šamponováními tím, že při jednom mytí použijete pouze kondicionér. Zkrátka vlasy opláchnete, ošetříte kondicionérem, opět opláchnete a upravíte tak jak jste zvyklá. Šampon používejte k mytí vlasů maximálně 3x do týdne.

Sušení vlasů ručníkem
Ano, je to tak. I ručník může vaše vlasy poškodit. Mokré vlasy jsou mnohem náchylnější k poškození a tření vlasů ručníkem způsobuje jejich lámání a třepení. Vlasy tedy před vysoušením pouze na krátkou dobu do ručníku zabalte.

Příliš stylingových přípravků
Při pohledu na naše vlasy po umytí si často říkáme, že by to chtělo ještě něco. Použijeme kondicionér nebo masku, poté nesmývatelný kosmetický přípravek, tužidlo nebo vosk a nakonec ještě přelakujeme lakem na vlasy. Tím vlasy zatížíme a vytvoříme na nich vrstvu, která jim znemožní dýchat.

Dobrou zprávou pro naše vlasy je, že dnešní přípravky včetně barev na vlasy jsou již mnohem méně agresivní než například před 15, 20 lety. Nové technologie a výzkumy pomáhají na trh uvést výrobky, které jsou k vlasům nejen šetrné, ale mnohdy i pomáhají.

I když je téměř nemožné zabránit všem typům poškození vlasů, dodržováním alespoň některých zásad se můžete vyhnout těm nejhorším.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář