Bydlení

Dva v jednom

Zařízení sourozeneckého dětského pokoje představuje jistou výzvu pro rodiče či bytové architekty, kteří by v něm měli zohlednit potřeby obou malých obyvatel.

Soužití dvou či více sourozenců v jedné místnosti nemusí být jen nutným řešením v bytě s nevhodnými nebo nedostatečnými dispozicemi, ba právě naopak. Především u menších dětí předškolního věku může společný pokoj podpořit rozvoj pozitivních vlastností, jako je tolerance, ohleduplnost a schopnost spolupráce.

Bezpečí na prvním místě
Kromě estetického hlediska je při výběru zařízení do dětských pokojů zásadní bezpečnost související s kvalitou zpracování a zdravotní nezávadností použitých materiálů. Vzhledem k tomu, že děti mohou prozkoumávat své okolí všemi smysly včetně chuti, je třeba dbát také na speciální povrchovou úpravu nábytku a doplňků bez toxických přísad.

Nejosvědčenějším a nejkvalitnějším materiálem je masivní dřevo, hlavně domácí dřeviny, které vyšší pořizovací cenu vyváží svou dlouhověkostí.

Nejosvědčenějším a nejkvalitnějším materiálem je masivní dřevo, hlavně domácí dřeviny, které vyšší pořizovací cenu vyváží svou dlouhověkostí. Předvídaví rodiče často volí rostoucí nábytek, který se dá snadno nastavit na potřebnou velikost, a vydrží ratolestem třeba až do puberty. Předškoláci potřebují hlavně dostatek prostoru pro svůj rozlet, hry a tvoření. Chytrým řešením pro úsporu místa jsou zasouvací lůžka či patrové postele, které navíc slouží jako kulisy pro dětská dobrodružství. Bezpečí v horních patrech samozřejmě zvyšují zábrany, přesto by v nich měly spát spíše starší děti od zhruba pěti let věku. Schůdky vedoucí do horní postele mohou vtipně posloužit jako úložné prostory, zásuvky do nich umístili například designéři firmy Moretti Compact. Vítanými „zlepšováky“ jsou hydraulické tlumiče na pantech a výsuvech, které chrání dětské prsty při zavírání dvířek či zasouvání zásuvek. Každé z dětí by také mělo mít vlastní pracovní kout, který se může schovat právě pod patrovou postel, je-li zajištěn dostatečný přísun denního světla.
dva_v_jednom_02
Barevná exploze
Malé děti milují výrazné barvy, a právě pestrost u nich při výběru často hraje nejdůležitější roli. Nebylo by dobré jejich fantazii a přání zcela ignorovat, aby se ale pokoj nestal místem barevného chaosu, který může vést i k neklidu a podrážděnosti, je třeba jejich přání alespoň částečně usměrňovat. Tím spíše, obývají-li jeden pokoj dva. Pokud základ místnosti a velké kusy nábytku pořídíte v neutrální škále či jen jemnějších tónech, můžete se pak „vyřádit“ na doplňcích a dekoracích, které jsou navíc snadno obměnitelné, a vzhled pokoje se tak může aktuálně měnit.

Pomocí barevného odlišení skříní, zásuvek a polic můžete také předcházet sourozeneckým hádkám při úklidu či vymezování vlastního prostoru. Výrobci většinou nabízejí stejné zařizovací předměty v různých barevných provedeních nebo s rozmanitými detaily, například úchytkami ve více odstínech či tvarech. Vzhled místnosti tak zůstane jednotný, ale děti získají jasně určené hranice a pocit zodpovědnosti za vlastní část pokoje.

převzato z Design&Home / text: Barbora Kejvalová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Doporučené

Přidat komentář