Bydlení

Kokedamy – moderní dekorace v japonském stylu

Netradiční, moderní, zajímavé, a přesto přirozené – takové jsou kokedamy. Jejich základem je mechová koule, po které nesou i svůj název. A není se čemu divit. Zelená koule z mechu je tou, která dělá i z obyčejné rostlinky působivou dekoraci. Mech ale nemá jen dekorativní účinek, slouží také k udržení vláhy, zabraňuje vyplavování substrátu při zálivce a ve své podstatě nahrazuje klasický květináč.
Kokedamy_03
Kokedamy se v mnohém podobají bonsajím, avšak po světě jsou méně rozšířené. Svůj původ mají v Japonsku, kde je výroba kokedamy tradiční technikou. Japonské kokedamy se umisťují na talířek či misku, a protože zdůrazňují přirozenou krásu rostlin, jsou vhodné pro zpříjemnění a oživení interiérů. Další výhodou je jejich jednoduchost, díky které působí velmi stylově. Dnes jsou také moderní závěsné kokedamy, které dokážou vytvořit „zahradu“ visící přímo v prostoru.
Kokedamy_02
Při výrobě kokedamy je důležitá příprava substrátu, který obsahuje mimo jiné japonskou akadamu. Tento speciální substrát dobře drží tvar, zaručuje dobrou propustnost a váže živiny. Rostlina zasazená v tomto substrátu má tak ideální podmínky pro růst. Vrstva mechu pak pomáhá rostlině udržet vláhu.

Jako kokedamy se nejčastěji pěstují pokojové květiny, ale ani venkovní rostliny nejsou výjimkou. Velmi oblíbené jsou zakrslé borovice a jiné stromečky.

Péče o kokedamy
Pěstování kokedamy není složité a příliš se neliší od péče o pokojové květiny pěstované v květináčích. Zálivku kokedamy je třeba provádět odstátou nebo převařenou vodou, protože mech nesnáší chlor. Zálivka se provádí ponořením kokedamy do nádoby s vodou. Dokud kokedama nasává vodu, stoupají k hladině bublinky. Je důležité kokedamy nepřemáčet, protože by poté mohlo dojít k úhynu kořenů a tím i celé rostliny. Rostlinu tedy namáčíme jen několik vteřin, maximálně pár minut (pokud jde o větší kokedamy). Sukulentní rostliny zaléváme méně a to tak, že je na chvíli postavíme do nádoby s trochou vody (3 cm) a necháme bal nasát. Nakonec necháme ze zalitého mechového balu odkapat přebytečnou vodu a až poté kokedamu vrátíme na své místo. Především u vlhkomilných rostlin je také možné mech rosit. Frekvence zálivky se liší podle druhu rostliny a dále podle podmínek prostředí, ve kterém je kokedama pěstována. Pro každou rostlinu platí stejné podmínky, jako kdyby byla pěstována v květináči. Některé rostliny například nesnáší přeschnutí, proto je vhodné zjistit si podrobné informace o pěstování konkrétní rostliny. V úvahu je třeba brát i druhý faktor – podmínky prostředí. Například v suchém, teplém bytě bude zálivka častější. Pomůckou při zalévání může být váha balu. Pokud je bal lehký, znamená to, že nemá zásobu vody a je třeba rostlinu zalít. Stejně jako u klasického pěstování rostlin zde platí, že zemina by nikdy neměla úplně vyschnout, ani by se neměla přemáčet.
Kokedamy_05
Pro vývoj mechu je třeba vlhké, světlé a méně teplé místo, jinak může časem hnědnout. Svůj účel bude ale i tak dál plnit. Kokedamu je také možné přihnojovat tekutým hnojivem, které se podle návodu přidá do zálivkové vody.
Kokedamy_04
Kde mohu kokedamy koupit?
Kokedamy můžete zakoupit na webu: www.kokedamy.cz prostřednictvím online objednávky, nebo můžete obchod kontaktovat přes e-mail či telefon. Doporučuje se osobní převzetí na jednom z odběrných míst – Praha Zličín, Praha Radotín, Pelhřimov, Dobříš. Pokud chcete zaslat kokedamy poštou, je vhodnější volit kokedamy do průměru 15 cm a velikosti 40 cm.

Kokedamy se můžou stát nejen krásnou dekorací vašeho bytu či zahrady, ale také nevšedním dárkem pro vaše blízké.

text: Kokedamy.cz, redakce / foto: Kokedamy.cz / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář