Bydlení

Kuchyně ze skla

Modernímu interiéru sluší skleněné prvky, ať už čiré, hedvábně matné nebo ve vysokém lesku. Zaujmou barevností, dekory a nekonečnou hrou se světlem a odrazy. I když působí křehce, jsou odolné.

Sklo se v kuchyních zabydlelo už do té míry, že si dnes můžeme vybírat z mnoha variant, v jaké podobě a na co ho použít. Nejčastěji jsou z něj vyráběna dvířka a kuchyňská „záda“ – obklady stěn nad spodními skříňkami, ale používá se i na pracovní desky nebo sokly. Skleněné prvky totiž nestárnou a udržují si moderní luxusní vzhled.

Skleněné prvky nestárnou a udržují si moderní luxusní vzhled.

Barevná i průhledná
Protože se skla, jak čirá, tak jednobarevná či s grafikou, používají v moderních interiérech často na dveře, stěny nebo výplně posuvných systémů skříní, může být i kuchyně sladěná s ostatním zařízením bytu. Skleněné plochy díky zrcadlení zvětšují, často i prosvětlují prostor, a dobře se kombinují s jinými materiály, a to i s kamenem, kovem nebo dřevem. Sklo dokáže výborně oživit také starší modely kuchyní, nejčastěji v podobě nových zad, která je ve většině případů možné připevnit i na stávající obklady. Aby byl povrch chráněný před poškozením, aplikují se barevné dekory i jiné technologické úpravy zpravidla ze zadní strany skla, případně jsou umístěné mezi dvě skleněné desky. Lakovaná skla bývají standardem, stejně jako výběr z celé barevné škály RAL včetně metalických barev, a nabízí se i možnost namíchat odstíny na přání podle vlastního vzorku. Osvědčené firmy lakují sklo na požadovaný tón až po kalení, aby následně nedocházelo ke změně odstínu. V případě bílých a čirých skel je vhodné vybírat ta bez barevného nádechu, například Optiwhite či Clearvision, u nichž bílá nemá nádech do zelena.
sklo_kuchyne_02
Motivy na přání
Dekorační skla v kuchyni jsou designovým prvkem, který výborně dotváří vzhled interiéru. Výjimečná a perfektní provedení zaujmou na první pohled i ty nejnáročnější. Na výběr je velké množství originálních vzorů, skla lze dekorovat například pískováním nebo různými kreativními technikami nanášení barev. Možnosti motivů jsou neomezené, ať už se jedná o textury, imitace materiálů nebo fotografie dodané zákazníkem. Díky digitálnímu tisku lze vytvořit velmi věrné designy, například imitace dřeva, zrezavělého plechu, pohledového betonu, různých štukových technik nebo třeba staré cihlové zdi.

Praktické bezpečí
Do kuchyní se jednoznačně doporučuje kalené neboli tvrzené sklo, které zajišťuje mechanickou tvrdost, asi pětkrát větší, než má sklo nekalené, a tepelnou odolnost vůči teplotním rozdílům, které vznikají při vaření, takže se může bez obav umístit za sporák nebo varnou desku. Je odolné úderům a má vysokou ohybovou pevnost. Optimální síla skla pro obklad je šest milimetrů, v případě skleněné pracovní desky se doporučuje tloušťka deset až dvanáct milimetrů. Pokud by přece jen došlo k poškození, rozpadne se na drobné neostré úlomky. V případě kalených skel s vnitřní bezpečnostní fólií, například Grafoskla, zůstanou střepy uvízlé ve fólii. Sklo nemá ani tvarové omezení, ještě před kalením je do něj možné vrtat otvory pro pohledové úchyty nebo zásuvky, dělat zářezy jakéhokoliv tvaru pro digestoř či skříňku. Výhodou skleněných ploch je kromě moderního designu hladký povrch beze spár, který se dá snadno omývat a je odolný vůči agresivnějším čisticím prostředkům. Možná vás zaujme, že obklady ze skla jsou vhodné i jako rodinná nástěnka. Vzkaz napsaný lihovým fixem setřete hadříkem.

převzato z Design&Home / text: Šárka Drbohlavová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Doporučené

Přidat komentář