Profíci radí

Profesionální lékařská poradna kliniky Program Health Plus

Také v říjnu specialisté různých lékařských oborů z pražské polikliniky Program Health Plus odpovídají na Vaše dotazy ohledně fyzických i psychických problémů, které trápí Vás či Vaše blízké. Trojice dotazů se tentokrát zaměřuje na dlouhodobé potíže s afty v ústech, problémy s velmi bolestivou menstruací a nadměrné nutkání chodit na toaletu. Posílejte nám i nadále Vaše dotazy. Specialisté z Programu Health Plus udělají maximum, aby Vám dokázali dobře poradit.

Problém s afty
Veronika Ž., Jihlava: Dobrý den, prosím o radu, jak se zbavit přetrvávajícího problému s afty. Afty (shluky puchýřků) se mi dělají pravidelně – zhruba jedenkrát za 4 až 6 měsíců na vnitřní straně dásní, poměrně dost to bolí, každopádně je to velmi nepříjemné. Chybí mi nějaké vitamíny? Někde jsem četla, že to může být zaviněno i tím, že často žvýkám žvýkačky. A je to přenosné? Děkuji.
program_health_plus_poradna_klimesova
Podle Vašeho popisu soudím, že by se pravděpodobně mohlo jednat o gingivitidu, tedy zánět dásní, která patří mezi velmi frekventovaná onemocnění. Afty obvykle nevznikají na dásních, ale většinou na jazyku, sliznici tváří, spodině dutiny ústní či sliznici rtů. Zánět dásní bývá velmi často způsoben zubním plakem, ale i různými druhy infekcí (bakteriální, virové či kvasinkové etiologie) nebo kontaktní alergií, například na kovy, potraviny, žvýkačky, ústní vody, zubní pasty a podobně. Tehdy bývají často postiženy také další části sliznice dutiny ústní. Obecně je vhodné vyplachovat ústa antiseptickými roztoky, třeba roztokem chlorhexidinu. Doporučila bych Vám určitě návštěvu na stomatologii, kde by se případně určila konkrétní příčina Vašich obtíží a byla doporučena vhodná léčba.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Aneta Klimešová,
dermatoložka Programu Health Plus

Bolesti při menstruaci
Vlaďka K., Praha: Ráda bych se zeptala, čím může být způsobeno to, že mám jednou za čas těžký průběh začátku menstruace – velké bolesti před nástupem, ještě silnější při nástupu, třes nohou i rukou, jednou až dvakrát do roka se přidá i omdlení. Je mi 42 let a trvá to zhruba 2 roky. Během dne vše přejde, ale celý den jsem pak strašně unavená, v podstatě vyčerpaná. Děkuji za odpověď.
program_health_plus_poradna_filova

Vaše potíže zajisté souvisí s menstruačním cyklem a hladinou hormonů, která nemusí být každý měsíc identická. Někdy se to může projevit bolestivějšími pocity v období ovulace, někdy v průběhu samotné menstruace.

V každém případě Vám doporučuji návštěvu Vašeho gynekologa, eventuálně po dohodě gynekologii přímo u nás na klinice, protože je nezbytné provést podrobné klinické a ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné vyloučit jiné příčiny gynekologických obtíží. Pokud se bude jednat „pouze“ o bolestivý cyklus a nevolnosti s ním spojené, pak by mohla při akutních obtížích dostačovat běžná analgetika, například Algifen, Indometacin, atd. Rozhodně bych však Vaše potíže nepodceňovala. Pokud by se jednalo o jinou gynekologickou příčinu, mohlo by dlouhodobější zanedbání léčby způsobit vážnější zdravotní problémy.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Petra Filová,
gynekoložka Programu Health Plus

Nadměrné nutkání
Marie Č., Semily: Je mi 48 let a zhruba půl až ¾ roku pozoruji, že chodím častěji vykonávat malou potřebu. Ze začátku jsem to přikládala nachlazení, které mě nějaký čas trápilo, to však odeznělo a problém přetrvává – ve dne i v noci. Někdy, zejména v noci je nutkání tak akutní, že se mi i stane, že moč neudržím, než se přemístím na toaletu. Prosím – o jaký zdravotní problém by se mohlo jednat?
program_health_plus_poradna_kabrt
Podle Vašeho popisu bohužel nemohu jasně říci, o jaký typ problému by mohlo jít, protože příčin může být více. Bez přímého vyšetření tak nelze ani naznačit diagnózu. Rozhodně bych Vám doporučil začít návštěvou na gynekologii. Poměrně častou příčinou tohoto typu obtíží je, že dochází k uvolnění závěsu dělohy a k jejímu poklesu směrem ke dnu pánevnímu, což způsobuje následný tlak dělohy na močový měchýř. Pokud by vyšetření na gynekologii nic takového neodhalilo a problém s nadměrným nutkáním k močení přetrvával, bylo by dobré navštívit Vašeho praktického lékaře a absolvovat minimálně základní vyšetření a rozbory, které by mohly naznačit žádoucí směr, kterým by se diagnostika měla dále zaměřit.

Dotaz zodpověděl: Doc. MUDr. Jan Kábrt, CSc.,
internista a hlavní lékař Programu Health Plus

O Programu Health Plus
Soukromá poliklinika Program Health Plus sídlí v atraktivních prostorách spojených s uměleckou galerií na Smíchově v Praze 5 a poskytuje maximálně komplexní a individualizovanou lékařskou péči pro děti, dospělé i firemní klienty. V rámci ambulantních služeb nabízí komfort, soukromí a osobní přístup zajištěný špičkovým týmem specialistů všech klíčových oborů, pro lůžkovou péči využívá zázemí českých i zahraničních nemocnic. Posláním Programu Health Plus je kompletní organizace preventivní, diagnostické, léčebné i rehabilitační péče, a to v klientem zvoleném čase.
Více informací na webu www.programhplus.cz.

Doporučené

1 komentář

  • Marie Veselá 23/11/2017 at 7.38

    Musím pochválit stránky kliniky. Nejen, že si můžeme vybrat hned z několika programů, které jsou tam detailně popsány, ale také tam najdete karty jednotlivých lékařů. To se opravdu nevidí, působí to velmi profesionálně. Přeji hodně spokojených pacientů.

    Odpovědět

Přidat komentář