Zdraví

Koupelová sůl pro zdraví i dobou náladu

Voda a sůl jsou jako jedny ze základních prvků života důležité pro naše zdraví i dobrou náladu. Použití solí do koupele je kulturním trendem posledních 20 let, jeho blahodárných účinků se však využívá už po staletí.

Od Mezopotámie, přes Egypt až k Řekům a Římanům byly solné lázně považovány za léčivé. Sůl totiž prospívá celému tělu snížením svalového napětí a schopností odstraňovat odumřelé kožní buňky.

Koupelové soli, používají-li se v jejich přirozené, čisté podobě, obsahují mnoho prospěšných minerálů a živin, které udržují pokožku hladkou, jemnou a vláčnou.

Existuje několik typů koupelových solí – pěnivé, parfémované, barevné, s obsahem síry a jódu, léčivých bylin nebo mořské soli. Některé kombinace jsou navrženy tak, aby vám poskytly relaxaci a očistily pokožku, zatímco jiné mohou i léčit.

Koupel s mořskou solí poskytuje úlevu od vyčerpání, regeneruje kožní tkáně a obnovuje přirozenou kyselost pokožky. Odborníci takové koupele doporučují i při léčbě astmatu, zánětu průdušek nebo močového měchýře, neuróz, některých kožních onemocnění a mnoha dalších problémů.

Zatímco si užíváme koupele v soli, naše pokožka absorbuje minerály. Mnoho koupelových solí obsahuje například hořčík, který podporuje uvolňování svalů a pomáhá proti stresu a únavě. Ve srovnání s kuchyňskou solí obsahuje ta koupelová více železa, hořčíku, draslíku, vápníku, manganu, zinku a jódu. Tyto prvky vytvářejí řadu chemických reakcí, uvolňují biologické, biochemické a biofyzikální procesy v celém těle. Koupelové soli s obsahem síry a jódu se chovají jako analgetikum.
koupelove_soli_02
Koupelové soli s bylinkami a přírodními oleji mají různé účinky v závislosti na přidané látce. Například růže a máta má uklidňující účinky a může pomoci s migrénou, eukalyptus uvolní dýchací cesty, levandule vyčistí dýchací systém a zažene nespavost. Je tedy dobré vybrat si takovou, která bude nejvíce vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Přijde-li kůže při koupeli do kontaktu s koupelovou solí, její póry se otevřou a obsažené látky se tak vstřebávají do jejích hlubších vrstev, urychluje se vylučování toxinů. Pro změkčení a hydrataci hrubé kůže můžete do koupele přidat ještě mléko, pro popraskanou a podrážděnou pokožku pak med.

Někteří lidé mohou být k určitým typům koupelových solí intolerantní. Mohou mít alergickou reakci na přidané barvivo nebo některou ze složek. Před použitím soli do koupele je tedy lepší provést test na malém kousku kůže.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář