Volný čas

Aktivní Vánoce – snazší, než si myslíte!

Jak vypadá typický den během vánočních svátků ve většině českých domácností? Rodina s mísou cukroví nastěhovaná u maratonu pohádek v televizi. Z gauče se pak zvedneme pouze tehdy, máme-li se přesunout k obědu či večeři.

Udělejte to letos jinak a užijte si aktivní svátky!
Vánoce jsou sice příležitostí k odpočinku, ale to nutně nemusí znamenat proležet celé dny u televize. „Paradoxně takováto nečinnost – v kombinaci se spoustou často nezdravého jídla – náš organismus zatíží mnohem více, než kdybychom trávili svátky v pohybu,“ upozorňuje odbornice na zdravý životní styl ze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petra Rejzková.
aktivni_vanoce_03
Když už je to volno…
Období před Vánocemi spolehlivě vyčerpá většinu z nás – shánění dárků, dohánění posledních restů v práci, vánoční večírky, pečení cukroví, úklid… Není proto divu, že upínáme své naděje na těch několik dní, jež nám svátky nabízejí pro pořádný odpočinek. Jenže pod slovem „odpočinek“ je dobré představit si něco jiného než jen povalování se a cpaní se cukrovím. „Aktivní odpočinek je pro náš organismus mnohem vhodnější. Navíc pohyb alespoň částečně napraví případné výživové hříchy, kterým se nikdo z nás asi tak úplně o Vánocích nevyhne,“ usmívá se Petra. „Neznamená to ale, že byste museli trávit svátky v posilovnách či nějakými vrcholovými výkony, jde zkrátka o to být aktivní,“ uklidňuje a dodává, že stačí malé změny, abychom si zajistili zdravější trávení Vánoc. „Tak například využijte toho, že už nikam nespěcháte, a namísto ježdění hromadnou dopravou či autem choďte pěšky, tedy alespoň část cesty. Zkuste také vyměnit výtah za schody,“ vypočítává jednoduché pohybové aktivity poradkyně VZP. „Mimochodem, kalorie spálíte třeba i při úklidu, i když to asi není činnost, které by se chtěla o Vánocích většina z nás věnovat…“

…a ještě k tomu zima
Odpoledne u televize vyměňte za odpoledne strávená venku na čerstvém vzduchu. „Proč nevzít rodinu a nevyrazit na pořádnou procházku? Chůze prospívá všem, je to přirozený pohyb. I když se při něm možná nespálí tolik kalorií jako při sportu, mají procházky v přírodě pozitivní vliv i na naši psychiku,“ vypočítává odbornice na zdravý životní styl. Navíc napadne-li sníh, můžete se s dětmi koulovat (tím alespoň trochu vyvážíte rozčarování, že jste je vytáhli od pohádky), čímž je i sebe přimějete k dalšímu pohybu.
aktivni_vanoce_02
Vánoce – v případě, že jsou bílé a nikoli na blátě – jsou navíc skvělou příležitostí vytáhnout sáňky nebo lyže. „Ideální jsou běžky, nemusíte kvůli nim cestovat za kopci a sjezdovkami do hor, jezdit na nich můžete i ve městech. Navíc při jízdě na nich zapojíte skoro každý sval v těle,“ popisuje Petra. Pokud mrzne, vyrazte s dětmi (nebo i bez nich) bruslit. Nemáte brusle, nebo jste se vlastně nikdy bruslit neučili a už si „na stará kolena“ netroufáte? Nevadí, klouzat se na ledě můžete i bez nich!

„Málokdo si to uvědomuje, ale aktivní odpočinek je vždycky lepší než pasivní. Nejen pro naši fyzičku, ale i psychiku. A Vánoce nabízejí skvělou příležitost,“ uzavírá Petra Rejzková.

zdroj: VZP / foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář