Profíci radí

10 pravidel, jak při investicích nepřijít o peníze

Když v dnešní době necháte naspořené peníze na běžném účtu, můžete se spolehnout, že vám z nich bude inflace pomalu, ale jistě ukrajovat. Svět investic se sice neobejde bez určité dávky rizika, existují však zásady, při jejichž dodržování můžete dosáhnout zajímavého výnosu.

Pravidla, která radí Pavel Ryba, analytik, zakladatel a obchodní ředitel Golden Gate, vám pomohou dlouhodobě a udržitelně rozmnožovat volné finance. Přinášíme vám 10 zásad, které byste měli ve světě investic dodržovat, pokud nechcete přijít o své peníze.

1. Práce představuje největší zdroj bohatství. Zvyšujte svoji kvalifikaci, efektivitu a produktivitu. Zaměřte se na to, co nejlépe umíte, a co můžete lehce ovlivnit. Tím vyděláte nejvíce peněz.
2. Velké ztráty jen těžko získáte zpět. Buďte opatrní při velkých investičních rozhodnutích. Investování velkých částek je hazardem nejen s vašimi životy, ale i životy vašich blízkých. Vždy když jste na pochybách, rozhodněte se pro bezpečí. To mohou představovat například státní dluhopisy, které mají výnosnost větší než je míra inflace.
3. Nezaměňujte investice za spekulace. Zatímco spekulace cílí na krátkodobé zisky, investování je dlouhodobým procesem s jasnou strategií. Proto mějte plán a „horkým tipům“ na akcie či kryptoměny se raději vyhněte. Pokud si toužíte v životě trochu zariskovat, pak spekulujte pouze s penězi, o které můžete přijít.
4. Na své investice si nikdy nepůjčujte. Investujte pouze peníze, které vám v rozpočtu zbývají navíc. Pokud by se investice nepovedla, lehce byste se mohli ocitnout v dluhové pasti.
5. Nenechte nikoho dělat rozhodnutí za vás. Jste to vy, kdo ponese případné ztráty. Proto k vašim investicím přistupujte nanejvýš zodpovědně. Přesto, že se investování zdá být komplikované, máte-li plán, strategii a potřebné znalosti, není to až tak složitá disciplína.
6. Nikdy nedělejte něco, čemu nerozumíte. Není žádnou hanbou, když se vyhnete investici s tím, že jí nerozumíte. Složitá investice neznamená vyšší výnos. Naopak. Obecně platí, že čím je investice komplikovanější, tím představuje větší riziko ztráty.
7. Nespoléhejte jen na jednu investici nebo instituci, ale rozdělte své peníze do více aktiv. Vytvoříte si tak neprůstřelné portfolio a snížíte případnou ztrátu. Pavel Ryba dokonce radí mít část aktiv i mimo zemi, ve které žijete. Můžete tím předejít riziku se znehodnocením domácí měny, přírodních katastrof, nebo politické nestability.
8. Nikdo neumí předpovědět, jak se bude trh vyvíjet. Ani ti nejlepší investoři nemají křišťálovou kouli, která by jim dokázala s jistotou našeptat tu nejlepší investici. Stejně tak se nemůžete spolehnout, že to, co bylo ziskové v minulosti, bude nadále fungovat v kladných číslech. Výsledky předpovědí těch nejlepších investorů jasně ukazují, že se přibližně stejně často pletou, jako mají pravdu.
9. Daně se platit musí. To platí i u investic. Proto si dejte pozor na podezřelé strategie, které by se placení daní chtěly vyhnout. Nechcete se přece pohybovat za hranou zákona. Tím, jak jsou státy zadlužené, zefektivňuje finanční správa svoji práci. Riskovat vysoké pokuty nebo dokonce vězení vám za žádné peníze nestojí.
10. Užijte si část rozpočtu pro vlastní potěšení. V produktivním věku je namístě zabezpečit se na důchod. Přesto byste neměli zapomínat na radosti ze života a část svého rozpočtu investovat do sebe a svých koníčků.

Zdroj: Golden Gate / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář