Cestování

4 tipy jak přežít létání s potomky

Bez létání se dnes při cestách na dovolenou obejdeme málokdy. Stalo se běžnou součástí moderního života a překážkou nemusí být ani čerstvý přírůstek do rodiny. Létání dětem nezpůsobí žádné zdravotní komplikace, a dokonce jej snášejí lépe než zdlouhavé cesty v autě. Letecké společnosti kromě toho většinou vychází rodinám s malými dětmi vstříc. Pokud vás ale ani tohle neuklidnilo a chcete být na cestu s vašimi ratolestmi co nejlépe připravení, máme pro vás 4 rady, díky kterým se nebudete trápit před náročným přesunem na rodinnou dovolenou.

I s malými pasažéry může být létání bez stresu, stačí dobrá příprava
Základem úspěchu je vše dobře naplánovat a připravit. Už při rezervaci o všem informujte cestovní kancelář nebo prodejce letenek. Máte-li na výběr, zvolte si noční let. Je větší pravděpodobnost, že dítě usne a i vy si tak budete moci odpočinout. „Při výběru míst v letadle si rezervujte sedadla ideálně v první řadě nebo u okénka. V první řadě budete mít víc místa pro věci, u okénka se zase dítě může dívat ven a lépe se zabaví,“doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Pokud cestujete s novorozencem nebo batoletem, určitě nezapomeňte na dudlík. V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Na přepravu dětské stravy na palubě letadla se však vztahují přísná bezpečnostními pravidla a počítejte s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat. A nezapomeňte také, že zapisování dětí do pasu rodičů již není možné, každé dítě včetně novorozenců potřebuje vlastní pas nebo jiný cestovní doklad.

Ani s kočárkem si nemusíte lámat hlavu
Přeprava kočárku nemusí být problém. U tradičních leteckých společností je možné pro vaše dítko mladší než dva roky odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. Rodiny s dětmi mají také obvykle přednost před ostatními cestujícími, a proto se nemusíte obávat nepříjemného zdržování a stresu při čekání ve frontách. „S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit,“ vysvětluje Trejbal.

Dětská letenka vás nezruinuje, pohlídejte si ale akce
Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují mezi dvě základní věkové kategorie, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. První kategorií jsou nejmenší děti do dvou let, které cestují buď zdarma, nebo s 90% slevou. Nemají však nárok na vlastní sedadlo ani příruční zavazadlo. Za příplatek ale můžete své ratolesti samostatné sedadlo přikoupit. Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, vám však musí dítě sedět na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Druhou kategorií jsou děti od 2 do 12 let. Ty už musí mít svoje sedadlo, a co se týče zavazadel, platí pro ně stejné podmínky jako pro dospělé.Letecké společnosti pro ně často nabízejí speciální dětské tarify, většinou se slevou v rozmezí 25 – 50 %.Na letenkách tak můžete výrazně ušetřit.

Dítě zvládne let i bez vás. Vyjednejte si to u rezervace letenek
Může se stát, že nemáte na výběr a potřebujete dítě přepravit letadlem třeba na jazykový kurz do zahraničí. Nebojte se ho svěřit personálu. Při rezervaci letenky upozorněte, že bude vaše dítko cestovat samotné. V ideálním případě by to mělo být alespoň 48 hodin před odletem, aby se personál stihl na vše dobře připravit. Poté vyplňte formulář s detailními údaji o vás, vašem dítěti a především osobě, která ho v místě přistání vyzvedne. Není důvod k obavám, vaše ratolest bude pod neustálým dohledem, a to i v letadle. Bývají v nich speciálně vyhrazená sedadla s dobrým přístupem a v dosahu letušek. „S dětmi se na letištích počítá a dokáží se o ně dobře postarat. Dítě předáte na letišti odpovědnému pracovníkovi, který jej provede odbavením i kontrolami. Přímo od něj si ho převezme letuška, která ho zase po přistání předá pracovníkovi cílového letiště a ten jej doprovodí až k vámi určené osobě,“ popsal tuto službu Trejbal. Bývá však placená. Buď příplatkem k ceně letenky, nebo se na nedoprovázené dítě vztahuje dospělý tarif bez dětské slevy. Tato péče je určena především pro děti ve věku od 5 do 11 let, stejný servis ale mohou využít děti až do věku 17 let.

Zdroj: Asiana / foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář