Volný čas

5 jednoduchých způsobů, jak ušetřit každý měsíc

Stále hledáte způsoby, které by vám zaručily, že vám na konci měsíce zůstane v peněžence více peněz než měsíc předešlý, nebo že vám v ní zůstanou vůbec nějaké peníze? Pokud si myslíte, že pouze další pracovní úvazek vám zaručí, že vyjdete s výplatou, můžete být na omylu, co místo toho méně utrácet.

Drahé návyky
Nedokážete si ráno představit bez kávy z vaší oblíbené kavárny nebo bez svačiny v blízkém rychlém občerstvení? Všechny tyto návyky nemalou měrou zasahují do vašeho rozpočtu. Dobrou kávu si můžete připravit i doma a nějaká ta lehká svačinka se vám také jistě do kabelky vejde.

Plýtvání
Nakupujete potraviny v akcích, tedy ve velkém množství? A nestává se vám, že potom některé z nich stejně vyhodíte, neboť u nich prošla doporučená doba spotřeby? Tedy vás nakonec ty zkonzumované vyšly dráž, než kdybyste si koupili jeden kus, když na něj máte chuť? Věřte, že když zajdete do obchodu vždy pouze pro potraviny, které v tu chvíli potřebujete, nebo na které máte zrovna chuť, můžete každý měsíc ušetřit nemalé peníze.
zpusoby_jak_usetrit_02
Ušetřit peníze můžete také na energiích. Odcházíte ráno všichni z domu nebo bytu a necháváte topení stále na stejné úrovni? Večer pak přijdete, v bytě máte přetopeno, tak vyvětráte – vyženete tedy z domu všechno teplo, které se tam během dne nahromadilo a nikomu neposloužilo, pouze za něj na konci měsíce zaplatíte. Přivřením topení při odchodu do práce ušetříte více, než si možná dokážete představit.

Doprava
Jednou z nejvýznamnějších „vedlejších“ položek, které vynakládáme každý měsíc, je částka za dopravu po městě. Zvažte, zda se na některá místa nemůžete dopravit pěšky nebo zda nevyužít možnosti zakoupit si například zvýhodněnou roční jízdenku na MHD, než jezdit každý den do práce a z práce autem.

Šatna
Kupujete si stále nové a nové oblečení, boty nebo kabelky a na konci měsíce nemáte na zaplacení složenek? Velmi pravděpodobně máte ve své šatně nebo skříni spousty oblečení, které z nejrůznějších důvodů už nenosíte. Tak proč ho neprodat? Je spousta lidí, kteří navštěvují například internetové bazary nebo aukční servery právě proto, že zde mají možnost zakoupit třeba i značkové oblečení z druhé ruky. Nebuďte líní, projděte své oblečení, zjistěte, co už nosit nebudete, postupte ho dál a zbudou vám peníze i na nákup nového.
zpusoby_jak_usetrit_03
Pravidelné měsíční platby
Udělejte si revizi pravidelných plateb. Možná zjistíte, že platíte pravidelně každý měsíc například internet na cesty, který vůbec nevyužíváte, že si připlácíte za pojištění kreditní karty, kterou nepoužíváte, nebo že jste si zapomněli zrušit trvalý příkaz k úhradě a stále splácíte něco, co už je dávno splacené…

Pravidelná úspora peněžních prostředků je možná snadnější, než jste si mysleli. Stačí si jen udělat čas a zamyslet se nad tím, co a jak děláte.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář