Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří zdravější životní styl, hubnutí, sportování. S novým rokem se zkrátka snažíme začít znova a lépe, jenže ouha, diety a režimy si rádi předepisujeme sami a podle toho to také často končí: po pár týdnech se vracíme do starých kolejí. Zelená Země proto nabízí odborné tipy, které vám pomohou svá předsevzetí splnit.
Hlavně s rozvahou
„Ačkoli se to může zdát překvapivé, všem nedočkavcům bych nejdříve poradila nejít do plnění předsevzetí po hlavě. Nejlepších výsledků se totiž z hlediska životního stylu dosahuje s rozmyslem a trpělivostí,“ zdůrazňuje ředitelka Zelené Země Andrea Šťovíčková.
„Stejně je tomu i se změnami jídelníčku, jež jsou podstatou všech očistných kúr, ozdravných diet, hubnoucích režimů atp. S těmi bych doporučila počkat na jaro, kdy se s přírodou opět probouzí také naše tělo a spolu s tím se přirozeně proměňuje naše strava,“ pokračuje Andrea Šťovíčková a dodává: „Na jaře rádi dáme přednost lehčím, svěžím potravinám a tím tělu doplníme chybějící látky. Jaro se tak ideálně hodí pro vyzkoušení konopných výrobků, které se při plnění předsevzetí mohou ukázat vašimi mocnými spojenci.“
Začínáme od semínka
Po zimě tělo potřebuje načerpat síly i obnovit zásobu různých vzácných sloučenin. A poněvadž konopné semínko platí za zdroj prakticky všech látek nutných pro zdravé fungování lidského organismu, jistě neuděláte chybu, když jej začnete přidávat do různých pokrmů.
„Z konopného semínka může tělo získat bílkoviny, esenciální aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny i celou řadu vitamínů a minerálů,“ vypočítává Andrea Šťovíčková. Ostatně, ne nadarmo se říká, že Buddha si během meditací vystačil s jedním konopným semínkem denně.
Konopné semínko lze konzumovat zaprvé v surové, neloupané podobě, jež pochopitelně obsahuje nejvíce cenných látek. Neloupané semínko se dá opražit, přidat do pečení nebo jen tak chroupat. Případně jej můžete přes noc namočit do vody, ráno v téže vodě rozmixovat tyčovým mixérem, přecedit a takto si připravit výživné rostlinné mléko.
Druhou variantu představuje loupané semínko. To je ideální strava především pro náš mozek a nervové buňky. Dá se užít naprosto všestranně, například do salátů, polévek, pomazánek, jogurtů, na chleba i jako samostatná pochoutka.
Konopný olej – balzám pro tělo i duši
Pokud bychom nechtěli zůstat jen u semínka, můžeme sáhnout po některém z produktů, které se z něj vyrábějí. Základním konopným produktem je konopný olej, získávaný lisováním semínek.
„Konopný olej díky ideálnímu poměru nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9 patří k vůbec nejcennějším potravinovým olejům a má nesčetná využití zejména ve studené kuchyni. Vedle toho našel uplatnění v kosmetice nebo při masážích, přispívá totiž k pH rovnováze pokožky a regeneruje přirozený ochranný mikrofilm. A vzhledem k tomu, že kůže je největší orgán našeho těla, neměli bychom na ni při očistě těla zapomínat,“ vysvětluje Andrea Šťovíčková.
Konopný protein
V novoročních předsevzetích má své místo také lehce stravitelný konopný protein s vysokým obsahem bílkovin. Ten v sobě zahrnuje veškeré výživné látky konopného semínka a je skvělým pomocníkem pro tvorbu a obnovu svalové hmoty i posílení celého organismu.
„Z praxe ovšem máme ověřeno, že konopný protein oceňují nejen ti, kteří se snaží o zdravější životní styl, hubnou nebo procházejí detoxikací: je vhodný stejně tak pro sportovce, výživu dětí a seniorů,“ upozorňuje Andrea Šťovíčková.
Konopný protein se aplikuje velmi jednoduše: dá se přidat do pomazánek, kaší nebo koktejlů. Lze ho používat čistý, rozmixovat kupříkladu s banánem nebo zakoupit již ochucený.
Konopný čaj
Jak známo, úspěch všech kúr a detoxikací tkví v tom, je-li, nebo není-li nervový systém zklidněný. Jinými slovy, když se nezbavíme stresu, může se naše úsilí zcela minout účinkem. A právě v tom výrazně pomáhá konopný čaj, jenž pozitivně působí na celou nervovou soustavu.
„Konopný čaj zklidňuje a uvolňuje, přináší úlevu při nespavosti či migrénách, podporuje trávení, přispívá k posilování obranyschopnosti, snižování krevního tlaku a regulaci hladiny cholesterolu nebo cukru v krvi. Všechny jeho kladné efekty na lidský organismus snad ani nelze vyjmenovat,“ uzavírá Andrea Šťovíčková.
Zdroj: Zelená země / foto: bigstock / komerční sdělení