Zdraví

Dary přírody: Meloun

Meloun je jednou z nejmocnějších léčivých plodin, jeho zdravotních výhod může využít naše srdce, oči, kosti, ale třeba také ledviny. A právě nastal ten nejlepší čas, kdy si můžeme této svěží šťavnaté plodiny užít dosyta.

Meloun poskytuje až neuvěřitelnou míru hydratace – obsahuje až 92% vody. Zařaďte meloun do svého jídelníčku a začněte sklízet plody všech jeho výhod.

Dobrý pro srdce a kosti
Lykopen (nejsilnější antioxidant rostlinného původu) v melounu je důležitý pro naše kardiovaskulární zdraví a je považován za jeden z důležitých faktorů podpory zdraví kostí. Meloun je bohatý také na draslík,  který naše tělo potřebuje pro správnou funkci nervového a svalového systému. Důležitou roli hraje také ve správné činnosti našeho srdce.
dary_prirody_meloun_01
Snižuje tělesný tuk
Citrulin v melounu pomáhá snižovat hromadění tuku v našich tukových buňkách, zvyšuje energii, zmírňuje únavu, zlepšuje prokrvení tkání a přesun energie do svalu. Nejvíce citrulinu obsahuje z jedlých částí bílá část dužiny.

Výborné diuretikum
Meloun je výborným přírodním diuretikem. Pročišťuje ledviny a močový měchýř, aniž by je zatěžoval.

Dobrý pro oči
Meloun je dobrým zdrojem beta-karotenu, který se v těle přeměňuje na vitamín A. Díky němu vidíme dobře i za šera a dokážeme rozeznávat barvy, chrání proti věkem podmíněné makulární degeneraci, zabraňuje šerosleposti a bolesti očí. Při nedostatku vitamínu A v těle může dojít k poškození rohovky, což může vést až ke ztrátě zraku.
dary_prirody_meloun_03
Dobrý pro imunitu
Vysoký obsah vitamínu C v melounu zlepšuje náš imunitní systém a celkovou kondici. Neutralizuje volné radikály, které způsobují poškození buněk.

text: redakce / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář