Zdraví

Znáte všechny výhody, které vám přináší pobyt u moře?

Všichni víme, že koupání v mořské vodě je dobré pro naše zdraví. Po návratu z dovolené se cítíme dobře, naše kůže vypadá zdravější, jsme plni energie, v dobré náladě, lépe spíme. Víte ale, proč tomu tak je?

Mořská voda obsahuje zhruba 80 životně důležitých prvků, které se nacházejí také v lidském těle. Patří mezi ně vitamíny, minerály, stopové prvky nebo aminokyseliny, bohatá je ale také na živé mikroorganismy.

Kůže
Lázeňské domy po celém světě používají mořskou sůl ke svým procedurám. A proč? Neboť sůl obsažená v mořské vodě pomáhá z kůže odstraňovat toxiny a zároveň působí jako přírodní peeling – odstraňuje odumřelé kožní buňky a podporuje tvorbu nových. Navíc naši pokožku doplňuje o potřebné minerály, například o magnesium. Jednou z nejdůležitějších zdravotních výhod mořské vody pro naši kůži spočívá v její schopnosti léčit poškozenou a podrážděnou pokožku, snižovat záněty, léčit řadu kožních onemocnění (atopická dermatitida, lupénka, ekzém…) Velmi užitečná je také při hojení drobných ran, oděrek a vyrážek. Dalším bonusem je pak její schopnost výrazně zlepšovat strukturu pokožky, zvyšovat její elasticitu a zlepšovat celou řadu kožních nedostatků.
more_ucinky_zdravi_02
Imunitní systém
Koupele v mořské vodě mohou významně přispět k našemu celkovému zdraví. Mořská voda má schopnost aktivovat samoléčebný proces těla a posilovat imunitní systém. Kožní póry absorbují mořské minerály a zároveň jsou z nich vylučovány škodlivé toxiny, odpovědné za celou řadu nemocí. Na zlepšení našeho imunitního systému má navíc vliv i pouhé vdechování mořského vzduchu, jenž je plný silných antioxidantů a obsah jódu v mořské vodě, který výrazně zvyšuje schopnost našeho těla bojovat s infekcemi, bakteriemi a plísněmi.

Krevní oběh
Díky vysoké koncentraci minerálů zlepšuje mořská voda náš krevní oběh, obnoví důležité minerály vyčerpané stresem, špatnou stravou nebo jinými vnitřními i vnějšími faktory.

Plíce, průdušky
Mořská voda má mimo již zmiňované výhody také schopnost zmírňovat nachlazení a příznaky chřipky, stejně jako léčit zánět průdušek a vedlejších nosních dutin, astma nebo artritidu. Vdechování soli z mořské vody pomáhá uvolnit hlen a léčit plicní problémy.

Stres
Pobyt u moře může výrazně podpořit také psychickou a emocionální pohodu. Jednou z největších zdravotních výhod mořské vody v tomto smyslu je pak snížení stresu a léčení mysli. Zde pracuje mořská voda v součinnosti se sluncem – společně pomáhají léčit mnoho emocionálních poruch, například deprese, nervozitu, úzkost nebo apatii. Zklidňujícími prvky, které mořská voda obsahuje, jsou hořčík (účinně pomáhá snižovat stres, uvolňovat svaly a nervy, navodit klid), lithium (často užíváno k léčbě psychických problémů) a brom. Tyto prvky mají schopnost stabilizovat a udržet správnou hladinu serotoninu, melatoninu a tryptaminu v mozku.
more_ucinky_zdravi_03
Spánek
Velmi důležitým faktorem pro dobrý spánek je čerstvý vzduch. Mořský vzduch je plný záporných iontů, které urychlují naši schopnost absorbovat kyslík, vyrovnávají hladinu serotoninu. Při nedostatku záporných iontů můžeme trpět nervozitou, depresemi, nespavostí.

text: redakce  / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář