Zdraví

Potřebujete k léčbě antibiotika? Odpoví Vám domácí CRP test

Osmatřicet na teploměru, hlava jako střep a podezřelé škrábání v krku. Tak začíná důvěrně známé dilema mezi cestou k lékaři a sázkou na samoléčbu. Nyní jeho vyřešení může pacientům zabrat pouhých pět minut – stačí, aby po ruce měli CRP test pro domácí použití. Díky tomuto unikátnímu diagnostickému nástroji totiž velmi jednoduše zjistí, zda onemocnění může mít bakteriální původ, a je tedy na místě zvážit léčbu antibiotiky. CRP testy pro domácí použití jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

S CRP diagnostikou se pacienti dosud setkávali především ve zdravotnických zařízeních, v posledních letech se postupně stala poměrně běžnou součástí ordinací praktických lékařů. Zdravotníci na ní oceňují zejména rychlost a vysokou úspěšnost správného odhalení původu nemoci, který je rozhodující pro zvolení adekvátního léčebného postupu.

„Zvýšená tělesná teplota není pro lékaře dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním, nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky,” vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Jak CRP test funguje?
CRP test pro domácí použití pak tuto klinicky prověřenou metodu umožňuje provést v pohodlí domova. Stačí k tomu kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce.
hartmann_crp_02
Test koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem. Při běžných onemocněních způsobených viry se obvykle hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná. Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché.

CRP test pro domácí využití se proto vyplatí například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.

Ale stejně jako u léků na nachlazení i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci. „Pokud v případě výsledku poukazujícího na  virové onemocnění v prvních dnech příznaky zdravotních potíží neodezní, je nutné lékaře navštívit,” doporučuje docent Seifert.

CRP testy pro domácí použití jsou dostupné v lékárnách, doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 285 korun. Více informací včetně instruktážního videa použití testu najdete na www.crptesty.cz

zdroj: Hartmann-Rico / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář