Bydlení

Interiérové dveře: jeden z nejdůležitějších prvků každé domácnosti

Věnovali jste obrovskou péči výběru nábytku a udělali jste vše pro to, aby každý kousek ladil s podlahami a výmalbou? Dobrá, přece jen vám ale ještě něco podstatného chybí. Interiérové dveře totiž hrají v celkovém vzhledu domácnosti větší roli, než byste čekali. Nadto dovedou v případě potřeby ušetřit trochu prostoru, tlumit hluk a zabraňovat úniku tepla z místnosti.

Prvním kritériem je způsob otevírání
Než začnete uvažovat o materiálu a jeho povrchové úpravě, musíte se rozhodnout, jaký typ interiérových dveří se do vaší domácnosti hodí nejlépe. Osvědčenou, a tedy nejčastěji kupovanou klasikou jsou falcové otočné dveře, zavěšené v pantech. V současnosti ovšem vzrůstá popularita designově zajímavých bezfalcových dveří, které tvoří se zárubní i stěnou jediný hladký celek, takže vás opticky nic neruší. Jste-li omezeni prostorem, zvolte si shrnovací typ otevírání. Budete se moci rozhodnout mezi třemi možnostmi, z nichž každá má něco do sebe. První jsou shrnovací dveře, které při otevření vytváří harmonikový efekt. Ve druhém případě jsou dveře zavěšeny tak, že je lze snadno odsunout podél stěny, a třetí možnost počítá s vybudováním tzv. stavebního pouzdra. Tento typ je všeobecně pokládán za nejelegantnější řešení, protože dveře se zasouvají do pouzdra, a tak zcela zmizí z dohledu, nevidíte ani žádné drážky, a navíc není třeba nechávat prostor u stěny volný. Je v tom však háček – tato varianta je možná pouze v průběhu stavby, ne pří výměně dveří v již dokončeném domě.
dvere_erkado_2
Vybíráme materiál
Interiérové dveře jsou na našem trhu k sehnání v mnoha různých přírodních i umělých materiálech. Jako první vás pravděpodobně napadne dřevo, a skutečně s ním nelze šlápnout vedle. Splňuje totiž všechna kritéria, která můžete na interiérové dveře mít: ekologická, funkční i estetická. Není pochyb, že jde o zdravotně nezávadný výrobek, který dobře izoluje zvuk a vydrží po celá desetiletí, aniž by jeho vzhled degradoval. To však rozhodně neznamená, že jde o jedinou správnou volbu. Velmi populární je také cenově výhodnější kombinace masivu a desky MDF nebo lamino, které je dispozici v obrovském množství dekorů. Syntetické materiály vykazují vysokou odolnost proti vlhkosti a poškození, mají dlouhou životnost a jejich cena je mimořádně příznivá.

Mnoho lidí se rozhodne i pro moderní skleněné dveře. Jedná se o luxusní alternativu, která nádherně provzdušní celý byt, propojí místnosti a vytváří iluzi většího prostoru. K dispozici jsou matná i průhledná varianta. Sklo může být čiré, nebo se strukturovaným povrchem (vzorované), případně je lze dozdobit různými technologiemi, jako je laser, gravír či pískování. Pakliže se bojíte o bezpečnost, můžeme vás ujistit, že to vůbec není třeba. Dnešní skleněné dveře se vyrábí z bezpečnostního tvrzeného skla, které při každodenním používání rozhodně omylem nerozbijete. A kdyby k něčemu podobnému skutečně došlo, sklo se rozbije na drobné neostré části.

Povrchová úprava dodá dveřím šmrnc
Finální reliéf vašich nových dveří tvoří povrchové úpravy. Kvalitně provedené úpravy dokážou pozitivně ovlivnit vlastnosti dveří, konkrétně například odolnost vůči poškození nebo stálost barev. Řada lidí sahá po dekorativní fólii, tedy po jednom z nejjednodušších řešení s velikou paletou designů. Klasikou je povrch lakovaný či dýhovaný, specialitu pak představuje 3D povrch, zvládne totiž dokonale imitovat dřevo.
dvere_erkado_3
Na koho se obrátit?
Zařizovat domácnost určitě není procházka růžovou zahradou, člověk proto jistě ocení pomoc časem prověřeného profesionála, v nějž může vložit důvěru. Právě takovým odborníkem je v dané oblasti společnost ERKADO CZ s.r.o., která se v roce 2017 stala největším světovým importérem dveří. Mezi její tažné koně patří luxusní řada hybridních interiérových dveří Twin, jejichž vzhled se opírá o originální frézované vzory. Perfektně vyvážený poměr špičkové kvality a příjemné ceny zaručí pevné rámové dveře řady Stile, jež díky plnému rámu a několika zpevňujícím příčkám nabídnou i mimořádně dlouhou životnost. U řady Standard se firma snaží srazit cenu na minimum při zachování kvality a spolehlivosti svých produktů.

Neslevujte ze svých požadavků
U profíků, jako je společnost Erkado, si lze vzhled a funkční prvky dveří do značné míry přizpůsobit. Většina modelů je k dispozici v různých dekorech a několika barevných variantách, konfigurovat lze také výšku a šířku, zámek, větrání, prosklené prvky, výplň… Když si dobře promyslíte, jaký model by nejlépe ladil s vaším interiérem, není problém vysněného provedení dosáhnout.

Zdroj: ERKADO CZ s.r.o. /foto: archiv, výrobce / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář