Hubnutí

Jak se zbavit břišního tuku

Myslíte si, že břišní tuk je problémem lidí s nadváhou? Omyl. Zásoby břišního tuku mohou mít i lidé, kteří mají zdravou váhu a pravidelně cvičí. Nic takového, jako dokonalé tělo, neexistuje.

Existují 2 typy tuku: viscerální a podkožní. Zatímco podkožní tuk, který se nachází mezi kůží a břišní stěnou, má několik důležitých funkcí (např. je důležitou zásobárnou energie), viscerální tuk je biochemicky aktivní tuk, který se nachází v břišní dutině okolo a uvnitř orgánů, zpomaluje metabolismus a způsobuje tloustnutí.

Co způsobuje břišní tuk
Jedním z faktorů, které způsobují břišní tuk, je dědičnost, dalším pak zpomalování metabolismu způsobené věkem, a potom také stres.

Zbavit se uloženého břišního tuku není nic jednoduchého, možné to však je.

Pohyb
Mnoho lidí si myslí, že se břišního tuku zbaví sedy-lehy a cvičením zaměřeným na oblast břicha. Tyto cviky zpevní svaly, neudělají však nic s uloženým tukem. Lepším řešením je intenzivní aerobní cvičení – nejlépe po dobu 30 minut v co největším počtu dní v týdnu. Aerobní cvičení rychle spaluje kalorie a usnadňuje spalování tuku v celém těle, včetně břicha. Počítá se také rychlá chůze, jízda na kole či tanec. Můžete zvážit i začlenění základních posilovacích cviků.
brisni_tuk_03
Jídlo
Chcete-li zničit břišní tuk, vyvarujte se potravin, které obsahují trans tuky (ztužené nebo částečně ztužené tuky), jež se nachází v mnoha sušenkách a pečivu, stejně jako v lecjakém smaženém jídle z rychlého občerstvení. Jezte celozrnné potraviny, hodně zeleniny a ovoce, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a stravu bohatou na mononenasycené tuky (olivový olej, mandle, sojové boby, avokádo…). Nejlepším nápojem pro vás bude voda a zelený čaj.

Klid
Dalším klíčem ke ztrátě břišního tuku je omezit stresovou zátěž a dodržovat spánkový režim. Víme, to se snadněji řekne, než udělá, ale snažte se. Zajděte si třeba na jógu, meditujte, pusťte si oblíbenou hudbu… A spěte minimálně 7,5 hodin denně.

text: redakce / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář