Profíci radí

Jak vybrat dokonalý parfém

Máte tu svoji, osvědčenou vůni, které jste věrní desítky let, nebo rádi experimentujete s novými značkami? V parfumeriích je na výběr tolik třpytivých flakonů, že bychom se každý den v roce klidně mohli navonět něčím jiným. To by ovšem dopadlo podobně, jako když pejsek s kočičkou vařili dort.

Výběr parfému je totiž poměrně složitá věc, a stejné je to i s jeho správnou aplikací. Pokud vás nadchl ten, kterým se navoněla kamarádka, ještě to neznamená, že „sedne“ i vám – parfém voní na každém trochu odlišně. Nezapomínejte na to, že každý parfém tvoří harmonický celek a budete-li užívat současně jiný přípravek, dojde k disharmonii, která může vyvolat nepříjemný dojem.

Nejlepší způsob, jak zjistit, jestli vám konkrétní parfém bude vyhovovat, je nastříkat si jej přímo na kůži, například na vnitřní zápěstí. V žádném případě ale zápěstí netřete o sebe. Tím totiž jednotlivé složky zahřejete, vůně se smíchají a neucítíte všechny fáze, tak jak se postupně rozvíjejí. Po nanesení okamžitě ucítíte výrazné, prchavé tóny, tzv. hlavu parfému. Během několika minut se postupně rozvinou středně prchavé látky, které tvoří buket, charakter vůně (říká se jim srdce). A jako poslední začnou postupně vynikat i spodní tóny vůně, které působí až několik hodin. Po aplikaci vůně na zápěstí proto vyčkejte 10–15 minut, kdy se vůně rozloží a teprve pak můžete zhodnotit, zda vám voní či nevoní.

Kam parfém nanést, aby voněl co nejdéle?
Vůně potřebuje k plnému rozvinutí tělesné teplo. Proto se doporučuje aplikovat ji přímo na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj. do loketního důlku, na šíji, dekolt, zápěstí a podpaží, nejlépe ráno, než se obléknete. Parfém můžete nastříkat i na oblečení, v tomto případě nejprve na skrytém kousku látky vyzkoušejte, zda na ní parfém nevytvoří skvrnu. Parfém aplikujte na oděvy z delší vzdálenosti, aby na ně dopadl jen lehký poprašek vůně a nekoncentrovala se v jednom bodě.

Správný parfém pro každou příležitost
Na běžné nošení se doporučuje používat lehčí toaletní vody, označené jako EDT – Eau de Toillette. Pro důležitější příležitosti můžete použít koncentrovanější vůni, EDP (Eau de Parfum) nebo přímo extrakt parfému. Jedná se o nejvýraznější a nejdražší variantu s nejvyšší koncentrací vonných látek. Parfém volte i podle ročního období. V teplejších měsících volte svěží květinové nebo ovocné vůně, v zimních měsících si můžete dovolit i těžší a výraznější typy vůní.

Pro mimořádné chvíle jako je romantická schůzka nebo večírek se hodí smyslné a provokativní vůně naopak na denní nošení je vhodné volit vůně jemnější a méně agresivní.

Naše tipy
Dámské vůně JLo EnduringGlow a Esprit Feel Good (799Kč/490Kč – dm)
Dámská vůně Tom Tailor Happy to be a pánská Tom Tailor Adventurous Extreme (540Kč/dm)

Zdroj MC Consultant / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář