Levanduli znali již v antickém Římě, kdy si nálev z jejího květu hojně přidávali do koupele pro uvolnění smyslů, odbourání napětí a podrážděnosti. Nálev z levandulového květu má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, tiší menstruační bolesti.
Levandule se, zejména pro své zklidňující účinky, uplatňuje v hojné míře v kosmetickém průmyslu (parfémy, masážní oleje, tělová mléka, sprchové gely, krémy na tělo…). Levandule prospívá každému typu pleti, regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku. Je hojivým prostředkem na vyrážky, ekzémy, dermatitidy a lupénku. Látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů.
Levandulový olej
Asi nejznámější využití levandulového oleje je při masážích. Levandulový olej regeneruje pokožku po létě (po nadměrném opalování), zmírňuje alergické reakce, zklidňuje a uvolňuje, pomáhá při bolestech svalů a kloubů, působí příznivě při zatížení stresem, při duševním vypětí. Jeho aroma podporuje zdravý spánek. Je výborným prostředkem proti plísním. Masáž spánků levandulovým olejem pomáhá při bolestech hlavy.
Blahodárné, regenerační účinky levandulového oleje můžete pocítit i na své pleti. Levandulový olej má v péči o pokožku obličeje nezastupitelné účinky. Působí antisepticky a protizánětlivě, je vhodný při potížích s akné, zpomaluje proces stárnutí pleti, navrací ji svěžest. Neucpává póry a na pokožce nezanechává pocit mastnoty.
Péče o vlasy
Levandulový olej lze využít i v péči o vlasy, poradí si se suchou pokožkou hlavy i s lupy. Může být využit k léčbě vší a hnid. Pomocí levandulového oleje můžeme léčit alopecii (nemoc, která způsobuje vypadávání vlasů), a zlepšit vlasovou strukturu.
V nemoci
Levandulový olej je ideální na různá kožní onemocnění, pro své antimykotické a antiseptické vlastnosti je často využíván k léčbě kožních problémů, jako jsou vrásky, jizvy, celulitida, strie, vyrážky, záněty, akné, opary, kopřivka, kousnutí hmyzem, žihadla atd. Levandulovým olejem v kombinaci s heřmánkem můžeme léčit ekzém. Zklidňující a analgetické vlastnosti levandulového oleje sníží otoky, svědění a bolesti, zatím co léčivé účinky podpoří obnovu tkání.
Levandule je hodnotným prostředkem léčby při nachlazení, kašli a zánětu dutin. Pro zmírnění dráždivého kašle pomáhá vmasírovat trochu levandulového oleje do hrudníku a hrdla. Inhalace levandulového oleje urychluje léčbu chřipky, angíny a bronchitidy.
Levandule nemá žádné vedlejší účinky, je vhodná pro všechny typy pleti, pro děti i starší lidi.
Použití levandulového oleje ale péčí o tělo zdaleka nekončí. Pro své antiseptické účinky se využívá v domácnostech jako dezinfekční prostředek na toalety, vany a umyvadla i podlahy.
text: redakce / foto: bigstock