Zdraví

Nastartujte dráhu dárců krevní plasmy

Chcete zachraňovat životy a podílet se na něčem opravdu smysluplném? Staňte se dárcem krevní plasmy! Nezachráníte tak jen jednoho člověka, pomůžete možná i desítkám, stovkám jednotlivců, kteří si s sebou nesou břímě vážné nemoci. Jak na to?

První odběr krevní plasmy
Rozhodli jste se přidat se ke komunitě hrdinů poskytujících krevní plasmu? Pak máte pravděpodobně hlavu plnou otázek. Kam máte jít? Jak probíhá odběr krevní plasmy? Jak se chovat před odběrem?

Jak dlouho probíhá odběr?
Ze všeho nejdřív kontaktujte odběrové centrum a sjednejte si vstupní prohlídku. Objednat se můžete například v Europlasmě, dárcovském centru, které je držitelem certifikátu IQPP potvrzujícím dodržování přísných mezinárodních norem pro kvalitu a bezpečnost odběrů i odbornou kvalifikaci zaměstnanců. Pobočky najdete v Obchodních centrech Chodov a Černý Most.

Pro zařazení do registru musíte být v dobrém zdravotním stavu, mít mezi 18 a 60 lety, vážit 50-150 kg a splňovat další kritéria daná legislativou, s nimiž vás seznámí přímo personál na pobočce. Při registraci vyplníte vstupní formulář a podstoupíte lékařské vyšetření, na jehož základě zdravotníci posoudí, zda jste vhodným dárcem.

Samotný odběr krevní plasmy pomocí procesu zvaném plazmaferéza trvá 45-60 minut. Před procedurou byste neměli pít alkohol, vyhněte se tučným jídlům, dodržujte pitný režim, dostatečně se vyspěte a nechoďte nalačno.

Omluva za zrušenou akci
Společnost Europlasma se omlouvá všem novým dárcům, pro které byla připravena akce, kdy za podstoupení 5 úspěšných odběrů krevní plazmy měla být dárci předána odměna – dálniční známka pro rok 2019. Bohužel v návaznosti na výzvu Ministerstva zdravotnictví musela být akce zrušena.

Aktuálně společnost jedná s Ministerstvem zdravotnictví ČR o dalších možnostech. Sledujte web společnosti Europlasma.cz a dozvíte se veškeré aktuální informace.

Zdroj: Europlasma / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář