Dnešní moderní svět nám ukazuje spíše nebezpečí, kterým se pobytem na slunci vystavujeme. Není však pochyb o tom, že sluneční paprsky k životu potřebujeme. Ne náhodou je v některých kulturách slunce uctíváno pro své terapeutické schopnosti. Zejména v ranních hodinách nám poskytuje mnoho zdravotních výhod.
Výzkumy ukazují, že pravidelným vystavováním se slunečnímu záření si tělo může vybudovat odolnost vůči UV záření a zároveň nás chránit před jeho škodlivými účinky v budoucnu.
Sluneční parsky stimulují tělo k produkci vitamínu D nezbytného pro zdraví a sílu kostí, funkci imunitního i nervového systému. Vitamín D snižuje množství cholesterolu v krvi, pomáhá při problémech se srdcem, u žen snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy, může snížit krevní tlak u pacientů s hypertenzí. Nízká úroveň vitamínu D v těle může vést k fyzické únavě a rychlejšímu poklesu plicních funkcí u kuřáků.
Pobyt na slunci také zvyšuje tvorbu bílých krvinek, které bojují proti bakteriím, virům a různým toxickým látkám v těle, posilují naši imunitu.
Zatímco příliš mnoho slunce může vést až ke vzniku rakoviny kůže, mírné množství slunečního záření v tzv. bezpečných hodinách přináší kůži mnoho výhod, například léčí některá kožní onemocnění, jako je lupénka, ekzém a akné.
Sluneční světlo také podporuje syntézu serotoninu, což příznivě ovlivňuje naši náladu. Vysoká hladina serotoninu nám pomáhá udržet pozitivní myšlení.
Sluneční záření zlepšuje funkci jater, která filtrují a odstraňují z těla odpadní a toxické látky, jež se v něm hromadí ze znečištěné vody a vzduchu. Kromě toho může tělo tyto látky odstraňovat efektivněji i díky zvýšenému krevnímu oběhu.
Sluneční paprsky podporují štítnou žlázu, což zvyšuje rychlost metabolismu těla. Pomáhá nám tedy také zhubnout a posilovat svaly.
Pokud vaše tělo nemůže produkovat dostatek vitamínu D z důvodu nedostatku slunečního záření, budete ho muset získat z potravinových zdrojů či doplňků stravy.
text: redakce / foto: bigstock