Zdraví

Základní pravidla péče o nohy pro jejich dlouhodobé zdraví

Upřímně, když přemýšlíte nad péčí o své tělo, na kolikátém místě jsou vaše nohy? Pravděpodobně na jednom z posledních, viďte? Přitom právě naše nohy si zaslouží pravidelnou péči. Každý den nosí celou naši váhu i to, co si naložíme na bedra. Často si na péči o ně vzpomeneme až ve chvíli, kdy začnou bolet, nebo nějak jinak projevovat svou nevoli – například popraskanou kůží na patách, otlaky či zarostlými nehty.

Nejjednodušší způsob, jak udržet své nohy krásné a hlavně zdravé, je dodržovat pár základních pravidel péče.

Správná obuv
Nošení nevhodné obuvi je jedním z nejčastějších důvodů poškození nohou. Bota vám musí padnout, neměla by být větší, v ještě horším případě menší. Větší boty, než je vaše noha, vás nutí k nepřirozené chůzi, což může způsobit nejen puchýře a mozoly, ale ohrozit celou klenbu nohy. Příliš těsné boty zase mohou způsobovat deformitu prstů, vznik kuřích ok či zarůstání nehtů. Nehledě na to, že v malých botách nohy hodně bolí. Dalším faktorem, který má vliv na to, jak se vaše nohy cítí je výška podpatku. Častým nošením příliš vysokých podpatků si můžete způsobit opravdu velké zdravotní problémy – od puchýřů a zarůstajících nehtů, přes bolesti hlavy, až po poškození šlach a nervů nebo osteoartrózy kolenních kloubů. Při výběru obuvi věnujte také pozornost materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Boty z přírodních materiálů bývají sice dražší, ale rozhodně se jejich koupě dlouhodobě vyplatí. Boty z kůže nebo bavlny dokážou lépe absorbovat vlhkost, jsou prodyšné a v neposlední řadě se lépe přizpůsobí tvaru vaší nohy. Dáváte-li přednost syntetickým materiálům, doporučujeme pořídit si alespoň pudr do bot, který během dne absorbuje z bot i nohou přebytečnou vlhkost.

Hygiena
Vaše nohy jsou většinu dne uvězněny v obuvi s omezeným přístupem vzduchu. Pot, který se v uzavřené botě tvoří je pak přímo úrodnou půdou pro růst bakterií a plísní, což může vést až k různým plísňovým infekcím a jiným kožním problémům. Není třeba dělat z mytí nohou žádný rituál a zdlouhavý proces, je ale velmi důležité je každý den umýt, a to včetně prostor mezi prsty tak, aby byly zbaveny všech nečistot a bakterií. Čistá voda a antibakteriální mýdlo úplně postačí.
pece_o_nohy_02
Kosmetická péče
Stejně jako váš obličej a ruce, i vaše nohy potřebují alespoň základní kosmetickou péči, aby netrpěly popraskanými patami, suchou či šupinatou kůží. Kromě občasné návštěvy pedikérky, která odstraní hrubou kůži, zastřihne nehty a upraví jejich okolí, byste svým nohám měli pravidelně dopřát nějaký ten výživný krém, který se postará o změkčení, výživu a regeneraci kůže na vašich chodidlech. Ideálním a nejjednodušším řešením je nohy po večerní koupeli natřít velkou vrstvou výživného nebo hydratačního krému na nohy a zabalit je do čisté bavlněné látky nebo vklouznout do bavlněných ponožek – ráno budou jako znovuzrozené.

Bonusová péče
Jako bonus můžete svým nohám čas od času dopřát bylinnou či olejovou lázeň a masáž. Masáž nohou vám poskytne úlevu od každodenní zátěže (sedavé zaměstnání či naopak dlouhé stání), zmírní bolesti nohou (podpoří proudění lymfy, která odvádí škodlivé látky z těla), uleví od pocitu těžkých nohou a omezí jejich natékání.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář