Desatero bezpečného chování na internetu

Jak ochránit své online účty před zneužitím? Riziku průniku nepovolené osoby do e-mailové schránky či jiného účtu v online prostředí čelí každý uživatel internetu, pokud pomíjí základní pravidla zabezpečení online komunikace. Společnost ESET proto sestavila desatero bezpečného chování na internetu, při jejichž používání lze toto riziko podstatně snížit.

„Toto desatero by mělo sumarizovat nezbytná opatření, která znesnadní útočníkům získat přístup k vašim účtům. A nemusí se jednat jen o e-mailové servery,“ upozorňuje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Jak se tedy bezpečně chovat na internetu?

1. Při vytváření účtů přemýšlejte, jak silné heslo volíte.

2. Nezapomínejte na to, že odpovědi na bezpečnostní otázky lze odvodit z informací, které o sobě uveřejníte, nebo je možné zjistit přímo na internetu.

3. Je vhodné vytvářet účty z důvěryhodných počítačů nebo mobilních zařízení.

4. Heslo by mělo obsahovat minimálně osm znaků, malá a velká písmena, číslice i speciální znaky.

5. Heslo musí být dobře zapamatovatelné pro vás, a těžko odhadnutelné pro ostatní.

6. Řada služeb umožňuje použití „obnovovacího“ e-mailu, na který jsou zaslány informace pro obnovu hesla. V takovém případě použijte jiný e-mail, samozřejmě s naprosto odlišným heslem.

7. Nepoužívejte stejná hesla pro několik služeb. Při zjištění hesla útočníkem přijdete o všechny účty najednou. Útočníci budou zkoušet, kam všude jste si zadali stejné heslo.

8. Nikdy se ke svým účtům nepřipojujte z veřejných Wi-Fi sítí pomocí nezabezpečených protokolů.

9. Nesdílejte o sobě více informací, než je opravdu nezbytné.

10. Že máte svůj účet zabezpečený? Myslete na to, že druhá strana, se kterou komunikujete, svůj účet v bezpečí mít nemusí!

Osobní e-mail rovněž není vhodným prostředkem pro vyřizování pracovních záležitostí, zvláště pokud jde o citlivé firemní informace. Každá společnost by měla poučit své zaměstnance o bezpečném chování na internetu, přičemž zákaz používání freemailu by měl patřit k základním pravidlům stejně jako neotevírání příloh u nevyžádaných zpráv a klikání na odkazy, které by mohly vést na škodlivé stránky, jež by mohly zavirovat pracovní počítač.

„Na školeních informační bezpečnosti se často setkávám s názorem, že pokud nejsem veřejně známou osobností, nebezpečí mi nehrozí. Chránit si své soukromí je ale v našem zájmu, a pokud k tomu stačí tak málo, neexistuje důvod, proč bychom tak neměli činit,“ uzavírá Šnajdr.

O společnosti ESET
Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software, který drží rekordní počet ocenění a díky němuž může víc než 100 milionů uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy a nabízí firmám i spotřebitelům maximální proaktivní ochranu při minimálních nárocích. Jedno ze tří evropských výzkumných center ESET pro detekci malware je v Praze. Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.

zdroj: ESET software spol. s r.o / foto:bigstock / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Značka Dortie´s, známá svými lahodnými dorty, opět dokazuje, že má srdce na správném místě. Ve spolupráci s Nadačním fondem Veroniky

Připravte se na týden plný exkluzivních nabídek, inspirativních módních trendů a nezapomenutelné atmosféry. Podzimní Shopping Week ve spolupráci s magazínem

Babí léto – období, kdy se dny zkracují, rána jsou chladná, ale sluneční paprsky stále příjemně hladí naši tvář. Je

Přidejte se k nám