Zdraví

Zdravá a ve formě i během léta

Léto je období roku, kdy trávíme hodně času venku, ať už sportováním, lenošením na pláži nebo při grilování na zahradě. To, že jsme aktivnější a více v pohybu než v jiných částech roku je spolu se slunečními paprsky skvělá podpora našeho zdraví. Ale více času venku, pozdější návraty domů díky delším dnům a vyšší teploty často způsobují, že nemáme čas ani chuť si vařit. Navíc si rozhodně méně hlídáme, co jíme, o pravidelnosti stravování nemluvě. Přinášíme pár tipů, jak během léta udržet kila na uzdě a přesto si ho užít naplno.

Pravidelně doplňujte tekutiny
Tento bod by měl být vaší prioritou po celý rok, ale v létě nabývá na ještě větší důležitosti, a to zejména kvůli vyšším teplotám a většímu úbytku tekutin. Pijte alespoň 6 sklenic vody denně a 1-2 sklenice nějaké ovocné šťávy. Snažte se také konzumovat více potravin obsahujících vysoké procento vody, například okurky, papriky, špenát, vodní a cantaloupe melouny.
zdrava_a_ve_forme_leto_03
Ovocné dezerty
Oblíbeným letním dezertem je zmrzlina, která sebou přináší velké množství cukru, sirupu, konzervantů a dalších ne úplně zdravých látek. Nikdo neříká, že byste měla zmrzlinu úplně vynechat, ale alespoň některé dny jí vyměnit za ovocný salát rozhodně nebude na škodu. Na konci léta se tak určitě dočkáte optimističtějšího pohledu na číselník váhy.

Vyhněte se alkoholu
Je jasné, že párty na pláži se bez koktejlu neobejde, stačí, když to nebudete přehánět. Alkohol odvodňuje, což může v létě vést k dehydrataci a navíc vám jeho časté pití může přinést nějaké to kilo navíc.

Čím syrovější, tím lepší
Léto je perfektním obdobím pro zařazení sezónní zeleniny a ovoce do vašeho jídelníčku. Čím více a čím syrovější, tím lépe. Zralé produkty, které nemusely cestovat přes půl zeměkoule, obsahují více zdraví prospěšných látek a navíc jsou i chutnější. Nelikvidujte tedy některé živiny vařením, ale užijte si ovoce a zeleninu v původní podobě, ať už ve formě salátu nebo smoothie.
zdrava_a_ve_forme_leto_02
Grilujte
Léto je sezóna grilování, tak se přidejte, můžete si tak užít příjemné letní večery s přáteli na zahradě a ještě udělat něco pro svoje zdraví. Jídlo na grilu nejen skvěle chutná, ale díky nižšímu obsahu tuků je také zdravější.

Salát k snídani
Začněte svůj den salátem. Salát k snídani je podle studií jeden z osvědčených způsobů jak zůstat štíhlá. Jen to nepřehánějte s dresingem, obsahuje extra kalorie.
zdrava_a_ve_forme_leto_04
Experimentujte s dobrotami
Každý z nás má během dne chuť na něco malého k jídlu. Zkuste vynechat chipsy a další nezdravé potraviny a nahraďte je třeba ořechy nebo ovocem. Po nějaké době experimentování jistě najdete něco, co je nejen zdravé, ale co vám také chutná a na co se budete těšit.

Léto rozhodně není obdobím, kdy by vám hrozilo výrazné přibývání na váze, ale zase je to období, kdy jste, pokud jde o návyky, nejméně ostražitá. Užijte si tedy léto naplno a jen maličko se hlídejte. :-)

text: redakce / foto: dreamstime, bigstock

Doporučené

Přidat komentář