Zdraví

Zdravý životní styl: Zařaďte do svého jídelníčku více mořských plodů

Chystáte se na dovolenou a nechcete podlehnout kouzlu all inclusive pobytů, a tedy neomezeného zdroje jídla? Pokud jste právě nastartovali zdravý životní styl, nevzdávejte se ho ani během své dovolené. Pobyt u moře je ideální možností, jak být přímo u zdroje čerstvých a kvalitních mořských surovin. Jaké si můžete vychutnávat, aniž byste se museli strachovat o svoji figuru?

Orientujte se v darech moře
Ančovičky, kalamáry, chobotnice, slávky, ústřice a mnoho dalších druhů mořských plodů patří mezi oblíbené speciality např. španělské kuchyně. Tyto delikatesy nejenže pohladí vaše chuťové pohárky, ale také mají spoustu výživových výhod, které přispívají ke zdravému životnímu stylu.

Ančovičky, malé solené rybičky, jsou jedním z nejoblíbenějších španělských mořských pokrmů. Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce a mozek. Obsahují také vysoké množství vápníku. Ten je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Ančovičky se často používají v pokrmech, jako jsou tapas, saláty nebo na plátku chleba s olivovým olejem.

Dalším oblíbeným mořským pokrmem jsou kalamáry. Ty obsahují vysoké množství bílkovin a jsou nízkokalorickou alternativou k masu. Kromě toho jsou také zdrojem vitamínů, jako je vitamín B12, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek a zdraví nervového systému. Kalamáry se často podávají grilované, smažené nebo jako součást rizota či paelly.

Už jste vyzkoušeli slávky nebo ústřice? I tyto delikatesy si nejvíce vychutnáte právě ve Španělsku a nejčastěji se podávají jako předkrm před hlavním jídlem. Jsou bohaté na vitamíny A, C a E, stejně jako na zinek a železo. Slávky a ústřice jsou také zdrojem omega-3 mastných kyselin a antioxidantů, které mají protizánětlivé účinky a přispívají ke zdravému trávení. Tyto plody moře se často podávají čerstvé s citronem nebo ochucené různými omáčkami.

Nebojte se zařadit mořské potraviny i do svého běžného jídelníčku
Výživová hodnota mořských plodů je velmi významná pro zdravý životní styl. Jsou většinou nízkokalorické, což znamená, že poskytují důležité živiny bez nadbytečného příjmu kalorií. „Ryby, chobotnice, ale i slávky a ústřice obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky a přispívají k prevenci srdečních onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny také podporují zdravý mozek a zlepšují funkci paměti. Mořské plody jsou zároveň zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla a regeneraci svalů,“ říká výživový poradce a fitness trenér Vladimír Koukal.

Nezapomínejte také, že při konzumaci mořských plodů by měla být dodržována určitá opatrnost. Některé druhy mořských plodů totiž mohou obsahovat vysoké hladiny rtuti, což může být škodlivé pro zdraví. Proto je důležité vybírat čerstvé a kvalitní produkty od důvěryhodných dodavatelů.

„Jako přímý dovozce mořských plodů spolupracujeme např. se společností La Brújula. Ta je jedna z nejprestižnějších španělských firem zpracovávající mořské plody, a to především díky nejnovějším technologiím, kvalitním surovinám a tradičním recepturám. Nepoužívají konzervační látky, barviva nebo bělidla a dodržují přísné kontroly kvality během celého výrobního procesu,“ dodává Jaroslava Šnejdarová, majitelka e-shopu eDelikatesy.

Mořské plody jsou zkrátka nejen vynikajícími ingrediencemi pro gastronomické požitky, ale také mají spoustu výživových výhod a pozitivních účinků na zdravý životní styl. Jsou bohaté na živiny, zároveň jsou nízkokalorické a přispívají k ochraně srdce, mozku a imunitního systému. Takže až se příště ocitnete ve španělské restauraci, nezapomeňte vyzkoušet některé z těchto lahůdek a dopřát si chuťovou bombu, která je zároveň prospěšná pro vaše zdraví.

Zdroj: eDelikatesy, foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář