Zdraví

5 tipů na změny v jídelníčku pro podporu zdraví

Pro výraznou změnu a dopad na vaše zdraví nemusíte měnit celý jídelníček, někdy stačí drobné úpravy a výsledky vás překvapí. Přinášíme pět tipů na změny vašeho jídelníčku pro podporu zdraví a energie.

Přidejte na zelenině a ovoci
Všichni víme, že ovoce a zelenina jsou zdravé. Ale víte, že podle doporučení vědců by měly zaplnit až polovinu vašeho talíře? Ovoce a zelenina jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny, které snižují výskyt srdečních chorob, vysokého tlaku a některých druhů rakoviny. Ideálně byste měli zkonzumovat 500 gramů ovoce a 500 gramů zeleniny denně. Zní to jako opravdu hodně, ale pokud přidáte zeleninu ke každému jídlu a místo svačiny si dáte ovocný koktejl, tak se toho dá dosáhnout bez větších potíží.

Vyberte si „lepší“ tuky
Nasycené a trans (nenasycené mastné kyseliny) tuky zvyšují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují podíl „dobrého“ HDL cholesterolu, tím zvyšují riziko srdečních onemocnění. Zkuste tedy snížit množství těchto tuků ve vaší stravě, jezte méně másla, slaniny, tučného masa, ale také chipsů, krekrů a sladkostí. Vaše tělo tuky potřebuje, ale pokud nahradíte část živočišných tuků například kuřecím nebo krůtím masem a zbytek doplníte zdravými tuky z olivového oleje, ořechů, semen, avokáda a ryb, tak uděláte opravdu hodně pro své zdraví.
zmeny_v_jidelnicku
Více vody, méně ostatních nápojů
Většina tekutin, které vaše tělo během dne přijme, by měla být čistá voda. Když pijete především limonády, kávu, čaj a džusy, tak tělu dodáváte extra kalorie a cukr, které nepotřebuje. Dostatečná hydratace je důležitá a vaším cílem by mělo být 6 až 8 sklenic vody denně. Zkuste svůj den začít sklenicí vody a na pracovním stole mít láhev s vodou namísto hrnku s kávou. Pokud potřebujete alespoň trochu chuti, přidejte do vody třeba citron.

Více vlákniny
Chcete zmenšit své bříško, mít více energie a snížit riziko srdečních nemocí a cukrovky? Jednoduše zvyšte příjem vlákniny. Potraviny bohaté na vlákninu jako ovoce, zelenina, ovesná kaše, celozrnné pečivo a luštěniny zlepší vaše trávení a sníží hladinu cholesterolu. Navíc se díky vláknině budete cítit plni déle, takže tím snížíte množství zkonzumovaného jídla.

Rozumné porce
Jedna z teorií o dietách propaguje myšlenku, že pocit plnosti je částečně dán vizuálně, tedy menší plný talíř vás zasytí stejně jako talíř větší. Kontrola velikosti porcí je základem snad všech diet a přejídání je hlavní příčinou obezity. Zkuste tedy menší talíře, vyhýbejte se konzumaci potravin přímo z obalů (kde nemáte žádnou kontrolu množství) a jezte pomalu, tak si lépe vychutnáte připravené jídlo a vaše tělo se rychleji zasytí. A hlavně vynechejte asi nejhorší nešvar poslední doby, slané nebo sladké pochutiny u televize.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář