Zdraví

7 vůní, které okamžitě zlepší vaši náladu

Už je pro vás zima dlouhá, přesto, že sotva začala? Začíná se u vás projevovat špatná nálada, jste unavení, nepříliš dobře naladění? Vsaďte na prastarý lék na špatnou náladu – zkuste aromaterapii.

Využití aromaterapie pro zlepšení nálady je stále podceňováno, přitom čich je neuvěřitelně silný smysl a vůně mohou nejen léčit, ale také vyvolat různé příjemné vzpomínky – například na dětství – a tak podpořit změnu nálady k lepšímu. Nejen, že bude váš domov krásně vonět, ale ještě v něm budete šťastnější. A které vůně k takovému účelu použít?

Máta
Máta je velmi populární po celém světě, a to zejména pro své léčivé vlastnosti. I pouhá její vůně ale dokáže zázraky. Jako osvěžovač vzduchu přinese do místnosti nejen svěží vůni, ale také povzbudí vaši mozkovou činnost, zbaví vás stresu a únavy.
aroma_nalada_04
Růže
Ne nadarmo najdeme na dnešním trhu výrobky k provonění šatníků, automobilů, pokojů, ale i výrobky do vysavačů s aroma růže. Růže totiž přináší do našich životů harmonii a zklidnění, pomáhá při depresích a stavech úzkosti, obnovuje duševní rovnováhu, posiluje srdce.

Levandule
Svíčku nebo esenciální olej s vůní levandule dnes najdete v každé drogerii nebo prodejně s doplňky pro byt či dům. Aroma levandule dokáže během několika minut uvolnit smysly, odbourat stres, napětí i podrážděnost. Její použití je vhodné také při bolestech hlavy a migréně.
aroma_nalada_03
Kokos

Vůně kokosu zvyšuje úroveň serotoninu a dopaminu, přináší dobrou náladu, pocit uvolnění a povzbuzení, takže se cítíte okamžitě lépe. Navíc navozuje vzpomínky na dovolenou, kdy jste byli obklopeni palmami, zářivě bílým pískem a tyrkysově modrou vodou.

Vanilka

Aroma vanilky přitahuje muže i ženy. Zklidňuje nervy (již mnoho let se používá v boji proti depresi) a díky své jemné sladké vůni navozuje smyslnou atmosféru. Podle průzkumu chicagského neurologa Alana Hirsche patří vanilka, spolu s čokoládou, k nejúčinnějším afrodiziakům. Vůně vanilky ve vaší domácnosti tak nejen, že navodí příjemnou náladu, ale může také zlepšit váš sexuální život.
aroma_nalada_02
Čokoláda
Čokoláda je zejména ženskou populací milována z mnoha důvodů. Málo kdo však ví, že vůně čokolády je pravděpodobně jednou z nejlepších afrodiziakálních vůní na světě, má však i celou řadu terapeutických výhod – počínaje snížením stresu a zlepšením depresivních stavů, až po dodání nové energie. A co je vůbec nejlepší – vůně čokolády nám na hmotnosti nepřidá.
aroma_nalada_05
Káva
Vůně kávy v mnohých z nás vyvolává pocit domova, útulného, klidného a chráněného prostředí. S vůní kávy se zkrátka cítíme dobře. Vůně čerstvě pražených kávových zrn pomáhá v boji proti depresím a stavům úzkosti, výrazně dokáže zlepšit náladu.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář