Zdraví

7 známek toho, že jíte nevyváženou stravu

Dobře vyvážená strava je jedním z klíčů pro zdravý a plnohodnotný život. Jak poznáte, že je vaše strava nevyvážená? Zde je několik symptomů, které to mohou naznačovat.

Únava
Většina naší energie pochází z jídla, které během dne sníme. Nekvalitní a těžká jídla nás sice zasytí, neposkytnou nám však dostatek energie. Pokud vám tedy chybí energie, cítíte se stále unavení a těžcí, zvažte větší podíl ovoce a zeleniny ve svém jídelníčku. Energii vám dodají například banány, jablka, špenát či sladké brambory.

Změny nálad
Častá změna nálad může být také jedním z důsledků nevyvážené stravy. To, co jíme, může mít na naši náladu přímý vliv. Mírná deprese může například znamenat, že našemu tělu chybí důležité tuky a sacharidy. Ujistěte se, že konzumujete něco z každé skupiny potravinové pyramidy a vaše strava je dostatečně rozmanitá.

Přibírání na váze
I když může mít stálé přibývání na váze mnoho různých příčin, to, že jíte nevyváženou stravu, může být jednou z nich. Pravděpodobně jíte příliš potravin s vysokým obsahem tuku a naopak nízkým obsahem důležitých živin. Snižte porce těchto potravin, přidejte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu a ořechy a vyhněte se slaným a smaženým pokrmům.
nevyvazena_strava_03
Rychlá ztráta hmotnosti
Nejen přibírání na váze, ale také ztráta hmotnosti může být důsledkem konzumace nevyvážené stravy. Stejně, jako tělu nesvědčí žít pouze z masa, není pro něj dobré dodávat mu pouze ovoce a zeleninu. Pestrá a vyvážená strava je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících naše zdraví. Je tedy velmi důležité dopřát tělu vše, co potřebuje v přiměřeném množství.

Zácpa
Zácpa je obvykle výsledkem nedostatku vlákniny v těle. Zamyslete se, zda svému tělu poskytujete dostatek vlákniny a také vody. Zvyšte příjem celých zrn, ovoce a zeleniny.
nevyvazena_strava_02
Náchylnost k onemocněním

Také řádné fungování našeho imunitního systému závisí ve značné míře na našem stravování. I imunitní systém potřebuje správné vitamíny a minerály, aby mohl dobře vykonávat svou funkci. Nebudete-li jít výživné jídlo, nedokáže se vaše tělo ubránit například chřipkám či dalším onemocněním.

Bolesti hlavy
Stejně, jako například různé žaludeční potíže, také bolesti hlavy můžou být způsobeny špatnými stravovacími návyky. Zjistěte, jaká z potravin nebo jejich kombinace může být spouštěčem vašich bolestí a pokuste se jim vyhnout či je nahradit zdravější alternativou.
nevyvazena_strava_04
Samozřejmě, mnoho problémů uvedených v tomto článku může mít i jiné příčiny, to ale nic nemění na tom, že příčinou může být právě špatná volba stravy. Naslouchejte tedy svému tělu a v případě, že si nejste jisti, které potraviny byste měli jíst a které omezit, poraďte se s odborníkem – výživovým poradcem.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář