Zdraví

8 potravin, které bojují se stárnutím pleti a jejím poškození sluncem

Léto je doba, kdy mnoho lidí (alespoň částečně) mění svoje stravovací návyky, tak proč je nepřizpůsobit tak, aby pomáhaly proti spálení od slunce a předčasnému stárnutí pokožky. I když opalovací krém s vysokým faktorem tuto práci zvládne také, není důvod, abychom s tímto problémem nebojovali také zevnitř, obohacením naší stravy o jídla, která nás přirozeně hydratují a obsahují antioxidanty, které pokožku chrání.

Saláty
Zelené saláty obsahují vitamín A, který chrání pokožku před volnými radikály, zabraňuje jejímu vysušení a podráždění, tvorbě akné. Saláty také pomáhají s hydratací, ale to neznamená, že můžete vynechat svých osm sklenic vody denně.
potraviny_pokozka_03
Čaj Rooibos
Tento nápoj původem z Afriky neobsahuje kofein a může tak být zajímavou alternativou kávy nebo čaje, zvlášť ve večerních hodinách, kdy vás pak nebude udržovat vzhůru. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a tím chrání vaši pokožku, navíc nemá tak močopudné účinky jako káva a tím přispívá hydrataci organismu.

Rajčata
Rajčata obsahují vitamín C a lykopen, které zabraňují vzniku vrásek. Vysoké procento vody pomáhá s hydratací. Vysoké množství vitaminů, málo cukru a všestranné použití v kuchyni dělá z rajčat vlastně ideální potravinu. Studie navíc ukazují, že konzumace rajčat má pozitivní účinky na akné.
potraviny_pokozka_04
Borůvky a ostružiny
Když přijde na tyto dva druhy ovoce, většina lidí sáhne po borůvkách, přitom ostružiny obsahují více antioxidantů, které předcházejí poškození pokožky. Oba druhy ovoce se však dají použít jako chutný doplněk mnoha jídel, od koláčů a bublanin až po jogurt s ovocem či jako součást ovocného smoothie.

Ledový zelený čaj
Oblíbený osvěžující nápoj nejen skvěle chutná, ale díky vysokému obsahu antioxidantů je považován za takzvanou superpotravinu. Zvlášť antioxidant EGCG je jeho ceněnou složkou. Zelený čaj hydratuje, pomáhá se snížením váhy a chrání vaši pokožku.

Červená paprika
Ač tím není příliš známá, obsahuje červená paprika více vitamínu C, než většina všeobecně známých zdrojů tohoto vitamínu, který je považován za přirozený blokátor negativních účinků slunečních paprsků.
potraviny_pokozka_02
Brokolice
Tato zelená příbuzná kapusty obsahuje mnoho živin pomáhajících s předčasným stárnutím pleti, vznikem „slunečních“ vrásek, ochranou před spálením a prevencí rakoviny. Mezi ty nejvýznamnější patří vitamíny C, E a A.

Okurka
Okurky obsahují 94 procent vody, což výrazně pomáhá hydrataci organismu i pokožky. Její konzumace pomáhá nejen s prevencí, ale také zlepšuje symptomy spálení. Přidejte si plátek okurky do vody, salátu nebo smoothie – výrazně tím pomůžete tělu při tvorbě kolagenu.

Pravidelně pijte, používejte opalovací krém s dostatečným faktorem, vyhýbejte se slunci mezi 11:00 a 14:00 hodinou a snažte se zařadit některou z výše zmíněných potravin do svého denního jídelníčku. Díky tomu si užijete léto se zdravě opálenou, hydratovanou a mladistvou pletí.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář