Beauty

8 pravidel pro boj s předčasným stárnutím

Stárnutí se nevyhne nikdo z nás. Abychom tento proces ještě nezhoršovali nebo zbytečně neurychlovali, je třeba dodržovat několika základních pravidel. Často děláme chyby, díky kterým vypadáme starší, aniž bychom si je uvědomovali – jíme nepravidelně a nekvalitní potraviny, málo spíme, nepijeme dostatek tekutin. Pokud máte pocit, že některé z těchto chyb děláte i vy, zkuste alespoň částečně změnit svůj životní styl a následovat těchto osm pravidel, zůstanete déle mladí.

1. Zbavte se špatných návyků
Kouření a pití alkoholu vás rozhodně neomladí. Většina studií ukazuje, že kouření je hlavní příčinou předčasného stárnutí, a to jak u žen, tak i u mužů. Pokud denně kouříte a pijete často alkohol, měli byste se smířit s dehydratací, předčasnými vráskami, ztrátou kolagenu a pružnosti pokožky a zarudnutím kůže. Zbavte se špatných návyků a nestárněte rychleji, než je nutné. Vaše tělo a pokožka vám poděkují.
pravidla_boj_s_predcasnym_starnutim_03
2. Starejte se o svůj krk, ramena a ruce
Váš obličej možná vypadá mladší, ale krk, ramena a ruce mohou rychle prozradit váš skutečný věk. Pravidelná péče o tyto partie je zásadní, používejte zvlhčující krém každý večer a tělové mléko přes den.

3. Omezte působení slunce
Neznamená to, že byste se měli slunci vyhýbat úplně. Strávit nějaký čas na slunci kvůli vitamínu D je důležité. Příliš slunce, ale vaší pokožce škodí. Dlouhodobý pobyt na přímém slunci může vést k vráskám, předčasnému stárnutí, případně i k rakovině kůže. Používejte krém s vysokým faktorem pokaždé, když jdete ven, a to i když je zrovna zataženo. Chraňte před ostrým sluncem obličej a ramena, která jsou nejvíce náchylná ke spálení kůže, a to zejména v prvních letních dnech.
pravidla_boj_s_predcasnym_starnutim_04
4. Nedotýkejte se obličeje
Snažte se svého obličeje příliš nedotýkat, přestaňte si mnout oči, dotýkat se čela, tváří a nosu. Ruce přenášejí na váš obličej spoustu nečistot a bakterií, které mohou způsobovat předčasné stárnutí nebo napomáhat vzniku akné. Pokožka v okolí vašich očí je velmi jemná, takže pokud se jí dotýkáte, tak jen velmi jemně a to i v případě nanášení očního krému.

5. Omývejte si obličej dvakrát denně
Někdy jste příliš rozespalá, abyste si ráno umyla obličej a večer zase příliš unavená, abyste důkladně odstranila make-up. To je jeden z nejhorších zlozvyků, který vede k předčasnému stárnutí pleti. Trvá to jen pár minut, mytí obličeje rozhodně nepodceňujte.
pravidla_boj_s_predcasnym_starnutim_02
6. Dopřejte si dostatek spánku
Pokud spíte více než 8 nebo méně než 6 hodin, tak to vaší pokožce moc neprospívá. Vaše tělo potřebuje 7 až 8 hodin spánku na úplnou regeneraci. Ideálně byste se měli uložit ke spánku před 10 hodinou večerní, protože nejdůležitější část spánku pro regeneraci probíhá mezi 10 hodinou večerní a 2 hodinou ranní. Přispět k předčasnému stárnutí může i pozice, ve které spíte, snažte se spát na zádech, ne na boku nebo břiše.

7. Zvyšte příjem antioxidantů
Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje dostatek antioxidantů, které pomáhají bojovat s kůži poškozujícími volnými radikály. Mezi potraviny s vysokým obsahem antioxidantů patří brusinky, jahody, maliny, borůvky, fazole, tmavá čokoláda, jablka, kiwi, mrkev, česnek, hroznové víno…

8. Pijte dostatek tekutin
Pijte dostatek tekutin, především vody, abyste udrželi vaši pokožku hydratovanou. Výzkumy potvrzují, že pití dostatečného množství vody je možná nejdůležitější kosmetická procedura, kterou můžete podstupovat denně a bez větších nákladů.

Zabránit předčasnému stárnutí není jednoduché, někteří lidé bojují s vráskami už před třicítkou, a to mnohdy právě díky špatným návykům a nedostatečné péči o pleť. Jezte více ovoce a zeleniny, pijte dostatek vody, dopřejte si dostatek spánku a snažte se držet stresovou hladinu na minimu. Tak se vám možná podaří zůstat déle mladě vypadající. A jaké je vaše tajemství mladistvé pleti?

text: redakce / foto: dreamstime, bigstock

Doporučené

Přidat komentář