Profíci radí

8 tipů, jak při sedavém zaměstnání nepřibrat ani kilo

V dnešní době plné nových technologií, internetu a obecného pokroku jsou kancelářské práce čím dál častější. Ráno vstanete z postele, sotva do sebe hodíte šálek kávy a už spěcháte do práce. Tam se zaboříte do židle a po celém dni koukání do počítače se zvednete až při odchodu domů. I s takovým životním stylem ale lze něco dělat a posunout jej zdravějším a pro vaše tělo prospěšnějším směrem.
Lidské tělo spotřebovává energii i během spánku, proto je vyvážená snídaně nejdůležitějším jídlem dne.

Máme pro vás 8 rad, díky kterým dáte vašemu dni řád, budete plní energie a nebudete zápasit s narůstajícími kily.

1. Snídaně je start dne
Existují dva typy lidí. Ti, co nikdy nesnídají, a pak ti, co si kvůli snídani klidně přivstanou. Správně zvolená snídaně vás zasytí a dodá potřebnou energii v časných ranních hodinách. Ideální snídaně je plná proteinu, který zajistí, že nebudete mít hlad a bez problémů vydržíte až do svačiny. Pokud se vám ale stane, že snídani nestíháte, můžete si s sebou na cestu přibalit pyré nebo namíchat proteinový koktejl, který vám dodá všechny živiny, což vaše tělo hned po ránu jistě ocení.

2. Jezte v klidu a bez stresu
Pokud se ráno doma nestíháte nasnídat, nechte si snídani na později. Pokud tělo vystavíte stresu hned po probuzení a jídlo do sebe naházíte za pár minut, dojde k opačnému účinku. Místo zrychlení metabolismu začnete přibírat. To ale neplatí pouze pro snídaňové začátky dne, ale také pro obědy mezi pracovními schůzkami nebo časově vymezené obědové pauzy. Zkuste tedy lépe plánovat a na jídlo si vyhraďte dostatek času.

3. Změňte jídelní prostředí
V poledne si udělejte dostatečně dlouhou pauzu, abyste stihli klidný oběd. Nezůstávejte u vašeho pracovního stolu, ale změňte prostředí. Pohyb prospěje vašemu ztuhlému tělu a také na chvíli vypnete od svého pracovního programu a odpočinete si. Navíc se budete soustředit na to, co jíte a jídlo si více vychutnáte. To platí i v případě, že si nosíte do práce připravená jídla v krabičkách.

4. Vařte si
Vařit si? Bohaté polední menu v restauracích nebo kantýnách za poloviční cenu je těžké odmítnout. Někdy je to samozřejmě lepší volba, než kdybyste oběd vynechali a nenajedli se vůbec. Výhodou připravených krabiček je ale to, že přesně víte, co jíte. Můžete si v klidu nachystat jídlo, na které máte chuť a víc dopředu přemýšlet o jeho složení a kvalitě. “Pokud zápasíte s kily navíc, je vyvážený a zdravý jídelníček v tomto boji zcela zásadní. Důležité je jíst pravidelně a s dostatečným odstupem mezi jednotlivými jídly. Také je nutné hlídat si skladbu jídelníčku, aby byl dostatečně pestrý, bylo v něm dost zeleniny, proteinu a zdravých tuků. Vlastní příprava jídla vám v tom určitě pomůže,” říká Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně KetoMix.

Ani pizza nemusí být zrovna kalorickou bombou. Když si ji připravíte doma, budete mít pod kontrolou všechny ingredience.

5. Nejezte mezi jídly, ale nehladovte
Pokud nastartujete den výživnou snídaní, zůstanete sytí až do dopolední svačiny. Lidé svačinám nevěří, často je ignorují, a proto mají v době oběda vlčí hlad. Všichni určitě znáte ten pocit, kdy se vaše chutě spojí v největšího nepřítele a vy pak luxujete, co se dá. A to je špatně. Místo mlsání si přineste do kanceláře výživnou svačinu, která vám pomůže překonat hlad, zasytí vás, dodá energii a potřebné živiny. Nemyslíme tím sušenky, tabulku čokolády nebo kousek pečiva s tlačenkou. Dejte si třeba mističku ořechů, proteinovou čokoládovou tyčinku nebo proteinové chipsy, které chuťově nerozeznáte od těch běžných, ale po kterých nezačne vaše váha stoupat strmě nahoru.

6. Pitný režim je samozřejmostí
Pít musíte i v případě, že se v práci nijak zásadně nehýbete. Díky vodě jsou po těle rozváděny živiny z jídla, které sníte. S vodou zároveň z těla odchází toxiny a odpadní látky. Voda ulehčuje trávení, posiluje imunitu a drží nás při životě. Nedostatek tekutin v kombinaci se soustavným sledováním monitorů pak způsobuje bolest hlavy, nesoustředěnost a velkou únavu. Monika Rychlovská Tělupilová upřesňuje: “Je důležité, co do vašeho pitného režimu zařadíte. Přeslazené barevné limonády zvyšují riziko cukrovky druhého typu a vašemu tělu nedají nic víc než cukr a kalorie. Jestli vám ale samotná voda nechutná, můžete si do ní přidat například sirupy bez cukru, díky kterým se zbytečným kaloriím vyhnete.”

7. Pohyb, pohyb, pohyb
I při sedavém zaměstnání máte možnost pohybu. Je důležité si od počítače odpočinout každou hodinu alespoň na pár minut. Zvedněte se, protáhněte se a projděte se po místnosti. Najděte si pár cviků, které vám pomohou dát vaše tělo do pořádku a připravit ho na dalších několik hodin na židli. Pokud pracujete a bydlíte ve stejném městě, vyměňte auto za MHD nebo do práce dojděte pěšky.

8. Co dělat, když kila letí nahoru
Nejdříve vyzkoušejte naše předchozí tipy. Vnesou do vašich dní určitý řád a jistotu. Pokud ale chcete zhubnout, nemusíte se bát. Sedavé zaměstnání není překážkou. K dosažení vysněné váhy nemusíte trávit hodiny v posilovně, pomoci může i správně zvolená dieta nebo nově nastavený životní styl. Tím může být i, v dnešní době populární, nízkosacharidové stravování. “U lowcarb jídelníčku nemusíte počítat každý gram a to je výhoda. Stačí znát ty správné potraviny a dodržovat zásady zdravého stravování. Cukr z jídelníčku prakticky vyškrtnete. Pokud nemáte čas vařit, je dobré hledat takové potraviny, které obsahují minimum sacharidů. Na svačinu to mohou být třeba proteinová pyré nebo tyčinky,” vysvětluje výživová specialistka KetoMix, Monika Rychlovská Tělupilová.

Zdroj: KetoMix, foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář