Knižní novinky

9 knih, které byste si určitě neměli nechat ujít

Máme tu říjen a s jeho příchodem už mnozí z nás řeší co komu pod stromeček. Jedním z nejčastějších dárků zůstává stále kniha. Ať už přemýšlíte o knize pro sebe, nebo byste knihou rádi obdarovali někoho blízkého, možná najdete inspiraci v našem dnešním příspěvku. Vybrali jsme pro vás 9 knih, o kterých si myslíme, že by vašemu oku neměly uniknout.

Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové) – Smrtící bílá
Četli jste předešlé 3 díly s případy Cormorana Strika a Robin Ellacottové? Potom si určitě nenecháte ujít ani díl čtvrtý. Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové.

Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče.

Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla.

A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.

Knihu Smrtící bílá koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Albatros Media za cenu 499 Kč / 424 Kč.

David Lagercrantz – Dívka, která musí zemřít (závěrečný díl série Milénium)
Ti z vás, kteří propadli trilogii Milénium, na tuto knihu určitě nedočkavě čekali. A nyní je zde!

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo zuboženého žebráka s amputovanými prsty na rukou i nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit dojmu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem. Případ probudí Mikaelův zájem, protože žebrák prý několikrát cosi breptal o švédském ministrovi obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu nějaké informace o vládě?

Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Nyní se sama stane šelmou.

Knihu Dívka, která musí zemřít koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Host Brno za cenu 399 Kč / 339 Kč.
novinky_knihy_rijen_2019_01
Vilém Křížek – Strach za oponou
Historická detektivka Viléma Křížka Smrt má vůni inkoustu si záhy po vydání získala řadu nadšených čtenářů, výtečně si vedla u kritiků a také si odnesla hned dvě prestižní ocenění: Cenu J. Marka za nejlepší českou detektivku a Cenu E. E. Kische za nejlepší historický román.

Není proto divu, že se autor v románu Strach za oponou vrátil do Prahy počátku 20. století, kdy Rakousko-Uhersko stálo na prahu Velké války, aby nechal své hrdiny, neortodoxního soukromého vyšetřovatele Eliáše Sattlera a jeho „watsona“, autorova dědečka Adama Křížka, vyřešit další zapeklitý případ.

Eliáše Sattlera, jenž se při vyšetřování často spoléhá na svůj excelentní čich, pozve do Nového německého divadla jeho ředitel, Heinrich Teweles. Ten je naprosto zoufalý z řady nešťastných příhod, které se zde staly a které v souvislosti se Sattlerovým následným vyšetřováním vyeskalují až k podezřelému úmrtí. A pachateli nezbývá, než rozehrát vysoce nebezpečnou hru…

Knihu Strach za oponou koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Mystery Press za cenu 299 Kč / 209 Kč.

Jo Nesbo – Nůž
Milovníci tohoto norského spisovatele už určitě tuto novinku nedočkavě vyhlíželi. Právě v těchto dnech vtrhla na pulty českých knihkupectví…

Harry Hole balancuje nad propastí. Už mnohokrát se probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a z předchozího večera si nepamatuje vůbec nic. Střípky událostí však postupně vyplouvají na povrch a Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil. Protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit.

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.

Knihu Nůž koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Albatros Media za cenu 449 Kč / 382 Kč.

Mats Strandberg – Konec (mrazivý young adult román odehrávající se v posledních dnech před koncem světa)
Je ti sedmnáct let. Je léto a svět vypadá úplně normálně. Jenže ty víš, k čemu se schyluje. K Zemi se řítí kometa Foxworth a zhruba za měsíc, přesně 16. září ve 4.12 ráno, bude po nás. Čtyři miliony let evoluce přijdou nazmar.

Co uděláš s časem, který ti zbývá? Koho chceš mít vedle sebe, až nastane konec? Jaké to je přesně vědět, který den a v kolik hodin umřeš?

Konec je apokalyptický román o dvou osamělých mladých lidech ve světě, jemuž brzy odzvoní. Jsou spojeni tragédií, která přerůstá v posedlost. Podaří se jim nalézt odpovědi, ještě než nebe zbělá a oceány se vypaří?

Knihu Konec koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Host Brno za cenu 369 Kč / 314 Kč.
novinky_knihy_rijen_2019_02
Ondřej S. Nečas – Noční motýl
Nově vychází také historická detektivka renomovaného autora Ondřeje S. Nečase Noční motýl, která zavede čtenáře na Moravu sklonku 15. století. Hlavním hrdinou příběhu je Mojmír Mráz ze Žezlic, zmocněnec moravského zemského soudu, který již poznal tolik lidských slabostí, hříchů a zvrácených tužeb, že ho sotva něco může překvapit.

Rytíř Mojmír a jeho druhové se v románu vydají do zapadlého městečka uprostřed moravských lesů, kde budou muset vyřešit sérii podivných vražd, jež místní přisuzují působení víly zvané Noční motýl. Mojmír však v přízraky nevěří, a tak mu nezbývá než najít skutečného pachatele z masa a kostí.

Knihu Noční motýl koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Mystery Press za cenu 299 Kč / 209 Kč.

Michaela Klevisová – Sněžný měsíc
Vyhledáváte detektivky z českého prostředí? Potom by vám tato zaručeně neměla uniknout. Stopa totiž vede do Beskyd!

Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě v Beskydech před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik měsíců po vraždě jiné makléřky. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.

Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.

Knihu Sněžný měsíc koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Albatros Media za cenu 349 Kč / 297 Kč.

Christina Dalcherová – Vox
Kdybyste měli k dispozici jen sto slov denně, co byste udělali, aby vás bylo slyšet?

Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.

Takřka přes noc ztratilo sedmdesát milionů žen práci, zmrazili jim účty a sebrali pasy. A nejděsivější je, že dívky už se ve škole neučí číst a psát. Ještě nedávno každý denně pronesl až šestnáct tisíc slov, nyní musí ženy žít s náramkem, který jim slova počítá.

Prezidentův bratr však při nehodě utrpí poškození mozku a Jean smí pokračovat ve výzkumu poruch řeči. Odměna? Dočasné vyjmutí Jean a její dcery z přísné denní kvóty. Ale co bude dál? Jean chce svůj hlas získat zpět — kvůli sobě, své dceři i kvůli každé umlčené ženě. Tohle je jenom začátek…

Knihu Vox koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Host Brno za cenu 369 Kč / 314 Kč.
novinky_knihy_rijen_2019_03
Michele Campbell – Byla to tichá dívka
Byla to tichá dívka je výjimečná kniha plná intrik, precizně vykreslených postav a nečekaných a šokujících zvratů. Fanouškům Liane Moriarty (Manželovo tajemství, Sedmilhářky), Pauly Hawkins (Dívka ve vlaku) či Gillian Flynn (Zmizelá, Temné kouty, Ostré předměty) by rozhodně neměla chybět v knihovně…

V tomto psychologickém thrilleru se americká spisovatelka Michele Campbell vrací do oblíbeného prostředí prestižních škol, v němž se zčásti odehrával i autorčin předchozí román Vždycky je to manžel, který se stal bestsellerem nejen v zahraničí, ale také u nás.

Tentokrát stojí v centru dění dvojice sester-dvojčat, Rose a Bel Enrightovy, jež jsou však každá naprosto jiná. Vysněná internátní škola Odell, do níž nastoupily, v dívkách vyvolá nebezpečnou rivalitu, která zasáhne se zničující silou nejen je samotné, ale také jejich bezprostřední okolí. A nakonec povede až k vraždě…

Knihu Byla to tichá dívka koupíte v každém dobrém knihkupectví nebo na stránkách Mystery Press za cenu 379 Kč / 265 Kč.

Text: redakce, nakladatelé / foto: bigstock, nakladatelé / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář