Zdraví

9 superpotravin pro zdravou kůži

Kůže je největším orgánem těla. Mnoho lidí spoléhá na kosmetické přípravky, ale spíše než z produktů na chemické bázi by vaše kůže měla těžit z řádné výživy. Významnou roli ve zdraví kůže hraje genetika a životní návyky. Konzumací správných potravin můžete bojovat proti předčasnému stárnutí kůže, proti vzniku vrásek a jemných linek, nebo proti akné. Existuje mnoho potravin, které budou přínosem nejen pro vaši krásu, ale také pro vaše zdraví.

Vejce
Vejce jsou vybavena vysoce kvalitními bílkovinami, vitamíny A, D a E a B-komplexem. Dále obsahují minerály, jako železo, měď a selen, které hrají ve zdraví kůže důležitou roli. Zatímco selen zabraňuje infekcím, měď podporuje pružnost pokožky, vitamín A pomáhá při růstu nových buněk a tkání potřebných pro hojení ran. Antioxidanty chrání pokožku před UV zářením.

Losos
Losos je dalším superjídlem, které udrží vaši pleť zdravou a zářivou. Je bohatým zdrojem  omega-3 mastných kyselin, jež mimo jiné zlepšují krevní oběh, což je pro zdraví kůže velmi důležité. Losos obsahuje také selen a zinek. Zatímco selen chrání pokožku před UV paprsky, zinek stimuluje tvorbu nových buněk.

Špenát
Tato populární listová zelenina má obrovské zdravotní výhody. Je bohatým zdrojem vitamínů A, B, C a E, stejně jako draslíku, železa, vápníku, hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Obsažené vitamíny pomáhají předcházet poškození buněk a tedy předčasnému stárnutí kůže, beta-karoten pak schnutí pleti a tvorbě vrásek, chrání pokožku před spálením a poškozením UV zářením.
potraviny_zdrava_kuze_02
Pomeranč
Pomeranče jsou, díky extrémně vysokému obsahu vitamínu C (nutný pro výrobu, údržbu a opravy kožních buněk), velmi prospěšné pro pokožku celého těla. Tento konkrétní vitamín pomáhá zlepšit strukturu a barvu kůže a je prevencí před různými příznaky předčasného stárnutí. Navíc komplex vitamínů B, včetně B1 a kyseliny listové, obsažených v pomerančích, zlepšuje průtok krve. To znamená více kyslíku a živin, které jsou nutné pro udržení zdravého tónu pleti. Zlepšená cirkulace také udržuje pokožku hydratovanou, zabraňuje jejímu vysychání a odlupování.

Borůvky
Seznam potravin, které jsou dobré pro kůži, se nemůže obejít bez borůvek. Ty jsou bohaté zejména na vitamín C – silný antioxidant, který pomáhá v kůži udržet kolagen, ale také na antokyany (ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk) a quercetin (flavonoid), které pomáhají snižovat záněty, udržují pleť silnou a zářivou.

Rajčata
Rajčata jsou velmi dobrá pro vaši pokožku. Obsahují vysokou hladinu anti-aging antioxidantu známého jako lykopen, který pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem.

Avokádo

Avokádo je považováno, díky obsahu zdravých tuků a množství živin, za hydratační dar od Matky Přírody. Působí jako zvlhčovalo vaší kůže, snižuje výskyt jemných linek a vrásek, dodává pleti mladistvý vzhled. Obsahuje vitamíny C, E, K, kyselinu listovou, hořčík a draslík, které jsou pro udržení zdraví kůže nezbytné. Vysoký obsah vitamínu E pomáhá chránit pokožku před vznikem vrásek a před škodami způsobenými sluncem, kouřem a znečištěným prostředím. Zdravé tuky a bílkoviny pak pomáhají udržet zdravé a lesklé vaše vlasy.
potraviny_zdrava_kuze_03
Mandle
Chcete-li, aby vaše pleť vypadala co nejdéle dobře, nesmí mandle ve vašem jídelníčku chybět. Mandle jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínu E, který pomáhá vyživovat pokožku a chrání ji před UV zářením. Mandle obsahují také různé antioxidanty s účinky proti stárnutí, které pomáhají redukovat vrásky, jemné linky a ostatní známky stárnutí. Esenciální mastné kyseliny přítomné v mandlích pomáhají snižovat otoky a záněty, a tím pomáhají s léčbou kožních onemocnění, jako je akné, lupénka a ekzém.

Zelený čaj
Zelený čaj je považován za jeden z nejzdravějších nápojů, který je zásobárnou výhod pro kůži. Obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají eliminovat volné radikály – jeho konzumace tak zabraňuje předčasnému stárnutí. Je také velmi prospěšný pro léčbu různých druhů onemocnění kůže (akné, lupénka, růže, vrásky, bradavice).

Chcete-li, aby vaše pleť byla dlouho zdravá a vypadala mladě, ujistěte se, že zařazujete tyto potraviny pravidelně do svého jídelníčku. Důležitou součástí péče o sebe je také dodržování zdravého životního stylu, což zahrnuje dostatek pohybu, hydrataci, kvalitní spánek a snížení stresové zátěže.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář