Vánoční tipy

9 vůní zimy, které dotvoří sváteční atmosféru vašeho domova

Zima a vánoční období je nejlepším časem, kdy si můžeme naplno užít všechny výhody éterických olejů. Nejen, že vyčistí, osvěží a provoní vzduch v celém bytě, ale jejich nádherná vůně nás zahřeje i na duši, zbaví nás úzkosti a depresí z předvánočního shonu, prodlužujících se nocí a čím dál kratších dnů. Mnoho esenciálních olejů je navíc přirozeně antibakteriálních a antivirových, můžou tak nemalou měrou přispět i ke zdravému ovzduší vašeho domova.

Pro svou zimní aromaterapii můžete volit z nepřeberných vůní a jejich kombinací. Dnes vám představíme některé z nich.

Hřebíček
Hřebíček vás zbaví stresu a napětí, zlepší koncentraci a paměť, pomáhá proti nespavosti, působí také jako účinné afrodiziakum. Vzhledem k jeho síle ho však používejte velmi šetrně – do aromalampy stačí zhruba 2 kapky. Dobře se kombinuje například s citronem, grapefruitem, mátou, rozmarýnem, levandulí nebo růží.

Skořice
Esenciální olej ze skořicových listů a kůry stimuluje tělo i mysl. Pár kapek skořicového oleje ve vaší aroma lampě dokáže zázraky. Podpoří proudění krve, zvýší fyzickou aktivitu, zklidní podrážděnou nervovou soustavu, uleví od bolesti hlavy, zmírní případné příznaky nachlazení. Skvělá je také v kombinaci s hřebíčkem, pomerančem nebo fenyklem.
vune_zima_01
Eukalyptus
Eukalyptus zvyšuje mozkovou aktivitu, pomáhá proti tělesné a duševní únavě, je účinný pro léčbu celé řady respiračních potíží. Má antibakteriální, antimykotické, antimikrobiální, antivirové a protizánětlivé účinky, je tedy ideálním osvěžovačem prostor, v nichž se nacházejí nemocní lidé. Běžně se používá pro stimulaci duševní aktivity – zvyšuje průtok krve do mozku. Kombinovat ho můžete s tymiánem, rozmarýnem, levandulí nebo cedrem.

Pomeranč
Pomerančový esenciální olej působí jako antidepresivum, posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zabíjí bakterie. Pomáhá při nespavosti a zadržování vody v těle, při zažívacích problémech, nervovém napětí, stresu, únavě a bolestech hlavy. Dobře se kombinuje s muškátovým oříškem, růží, skořicí a palisandrem.

Sibiřská jedle
Aroma jedlového oleje dodává tělu potřebnou energii, osvěžuje mysl a povzbuzuje organizmus k činnosti. Zlepšuje náladu, zvyšuje životní energii, tonizuje a zahřívá. Pomáhá při stavech smutku, strachu a nejistoty. Je vynikající pro použití při chřipce, nachlazení, zánětech dýchacích cest a dalších infekčních onemocněních.
devet_vuni_03
Smrk
Vánoční vůně smrku odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, uvolňuje a pomáhá při nervozitě, zmírňuje úzkost a pocity neklidu. Má silné antibakteriální účinky, pomáhá obnovit zdraví po nemoci a nachlazení.

Neroli
Neroli má podobnou vůni jako bergamot, vyrábí se vodní destilací květů hořkého pomeranče. V současné době je jeho magická vůně jednou z nejčastěji používaných vůní při výrobě parfémů. Je považována za silně afrodiziakální, zklidňuje podrážděnou nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh.
vune_zima_02
Damašská růže
Esenciální olej z růže damašské zklidňuje a harmonizuje mysl, posiluje sebeúctu a sebedůvěru, dodává duševní sílu, pomáhá při depresi, zlosti, smutku a strachu. Je účinný v případě astmatu, kašle a rýmy. Má očistný účinek na ženské pohlavní orgány, vyrovnává hormony, obnovuje duševní rovnováhu, uklidňuje, a přesto posiluje srdce. Lze ji zkombinovat s heřmánkem, ylang ylang, levandulí či jasmínem.

Tymián
Tymián je stále populárnější, doporučuje se jako lék na melancholii, pomáhá při nervových slabostech. Díky svým silně antiseptickým, antivirovým a protizánětlivým vlastnostem je velmi účinný v boji proti bakteriím a plísním, jeho použití je vhodné při kašli, rýmě a zánětu průdušek. Zkombinovat ho můžete s olejem ze santalového dřeva, s bergamotem a citrónem.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář