Sport

Běháním si čistíme hlavu po práci a přispíváme ke kvalitnějšímu spánku

Nazout tenisky a vyběhnout, ať už jste kdekoliv: doma, na dovolené, v přírodě nebo ve městě. Takhle jednoduché je běhání, kterému v posledních letech propadává víc a víc lidí. Jak ukazují data společnosti Zepp Health, získaná pomocí chytrých hodinek Amazfit, Češi běhají především v jarních měsících a průměrně 41 minut. Pravidelní běžci dosahují také lepšího spánku a kvalitnější regenerace. Proč je běhání stále populárnější a jak si vlastně Češi jako běžci vedou?

Způsob, jak se zbavit stresu
Pravidelný výklus snižuje hladinu stresu v těle. Tu mají Češi obecně vysokou, což dokazují i data Amazfit, podle nichž se na žebříčku úrovně stresu nacházíme na pátém místě v Evropě. Více se stresují například v Itálii či Španělsku, nejméně pak v Turecku a Nizozemí. Obout tenisky a vydat se do přírody na alespoň půlhodinový běh zažene stres a zlepší spánek. Ten je kvalitnější u lidí, kteří pravidelně běhají než u těch, kteří tomuto sportu neholdují.

Ani skřivani, ani sovy
Průzkum mimo jiné ukázal, že Češi jsou „odpoledními běžci”, nejraději totiž kilometry pokořují mezi 12. a 18. hodinou odpolední. Těchto běžců je až dvakrát více než těch, kteří vybíhají raději ráno či dopoledne. Běhání tedy slouží jako nástroj pro odpoutání se od pracovních starostí.

Nejoblíbenější je běhání na jaře
Průzkum rovněž ukázal, že Češi začínají běhat nejčastěji v lednu a v únoru, právě nyní ve druhém čtvrtletí nastává vrchol běžecké sezóny, respektive lze venku spatřit největší množství lidí, kteří se za poklusu vydávají na své oblíbené trasy. Důvodem je pravděpodobně teplejší a příznivější počasí, stejně tak to, že se blíží letní sezóna, kdy spousta z nás odjíždí na dovolenou. Sportovci ale nezahálejí ani v dalších částech roku, konkrétně na podzim a v zimě, kdy na běžeckých trasách potkáte jen o třetinu méně lidí než v první polovině roku.

Průměrně Češi běhají 41 minut a spálí necelých 400 kilokalorií. Tento údaj je však velmi individuální, záleží totiž na každém jedinci, jeho tempu, váze, kondici a dalších proměnlivých faktorech. Spalování kalorií pak bývá nejefektivnější mezi 30. a 60. minutou běhu, opět ale i tento údaj se liší běžec od běžce.

Sport jako součást zdravého životního stylu
Kromě běhání Češi vyznávají i další sporty, na přední příčky žebříčků se řadí například procházky, jízda na kole či plavání. Oblíbené je cvičení v posilovně. Všechny tyto aktivity, stejně jako jakýkoliv jiný pohyb, jsou samozřejmě přínosem pro naše zdraví, udržují nás v kondici a slouží jako prevence před mnohými civilizačními chorobami.

Běhání je skvělým způsobem, jak si dát do těla, odpočinout si od každodenních starostí, zhubnout nějaké to kilo a zlepšit svou kondici. Samozřejmě ale to není sport pro každého, zatímco někdo si objevování krajiny zamiluje, jiný bude preferovat silovější trénink či klidnější jógu. Důležité je, aby si každý našel pohyb, který ho bude bavit a pomocí nějž bude udržovat svůj zdravý životní styl.

Zdroj: Zepp Health, foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář