Zdraví

Bolesti zad samy nepřejdou – kdy navštívit maséra a kdy fyzioterapeuta?

Bolesti svalů a kloubů postihnou alespoň párkrát v životě každého člověka. Někdy jde o chvilkové přetížení, jindy o akutní blokády, poúrazový stav nebo chronické potíže. Vždy je ale dobré situaci řešit. Na jaké specialisty a s jakými problémy pohybového aparátu se obracet?

Maséři, rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti – mnoho lidí vidí tyto profese jako jednu a tu samou. Jedná se však o různé obory, jejichž správné rozlišení může vést k rychlejší pomoci.

1. Masér
S bolestí, která je nelimituje, zamíří většina lidí jako první k masérovi. Masážní služby jsou dobře dostupné, kapacitně výrazně převyšují počty vysokoškolsky vzdělaných fyzioterapeutů, takže objednat si termín v řádech hodin nebývá složité.

Vybírat lze z různých typů masáží. Sportovní se hodí po výkonu, regenerační uvolní ztuhlé svaly ze sedavého zaměstnání, relaxační nebo s lávovými kameny zase působí proti stresu. „Všechny tyto masáže jsou skvělé na uvolnění svalů i jako doplněk ke zdravotnímu cvičení, ale někteří lidé je chybně vyhledávají v domnění, že jim pomohou od bolestí zad či hlavy. To žádná ze jmenovaných druhů masáží primárně neumí, není to ani jejich funkce. Trpíte-li akutní nebo chronickou bolestí, ty masáž ‚nerozežene‘, jak zní obecně známý mýtus. Klient pocítí jen krátkodobou úlevu a problém se brzy vrátí, jelikož příčina, obvykle založená na svalové dysbalanci, zůstala neřešena,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Kdy navštívit: ztuhlá šíje a krk, regenerace svalstva po zátěži (sportovním výkonu i dlouhodobém sedu), jako doplněk k fyzioterapii, kdykoli pro fyzickou i psychickou relaxaci.

2. Fyzioterapeut
Fyzioterapeutů pracuje v Česku kolem 8 300. Jde o univerzitní obor, ve kterém se studenti tři až pět let detailně věnují pohybovému aparátu, takže každý terapeut musí mít minimálně titul bakaláře (Bc.) nebo magistra (Mgr.). Celoživotní vzdělávání je pro profesi fyzioterapeuta nezbytné. Právě dosažená kvalifikace a další absolvované kurzy mohou být vodítkem při výběru toho pravého odborníka. „Úkolem fyzioterapeuta je ve spolupráci s pacientem určit jádro problému a sestavit léčebný plán s cíli, kterých by se mělo dosáhnout. K tomu využívá různé metodické koncepty – například dynamické neuromuskulární stabilizace (zkratka DNS) dle prof. PeadDr. Koláře, měkké a mobilizační techniky dle MUDr. Lewita, mechanickou diagnostiku a terapii (MDT) dle McKenzieho, metodu Ludmily Mojžíšové, Vojtovu metodu a spoustu dalších,“ vyjmenovala Iva Bílková.

K fyzioterapeutovi může pacienta odeslat praktický lékař (na tzv. FT poukaz), stále víc lidí ale vyhledává jeho pomoc přímo, aby zkrátili dobu čekaní na minimum. „V případě silných bolestí se snažíme pacienta přijmout, co nejdřív je to možné, po úrazu nebo s akutní blokádou nejlépe ten samý den. Při zanedbaných chronických problémech jsou termíny v řádech dnů či týdnů. K fyzioterapeutovi můžete jít také preventivně bez zjevné bolesti, chcete-li žít zdravě a správně se hýbat, při vstupním vyšetření vám provede kineziologický rozbor a navrhne fyzioterapeutické cvičení na míru,“ popsala Iva Bílková.

Kdy navštívit: problémy se svalovým a kosterním aparátem, bolesti kloubů, pocity brnění, akutní blokády páteře, migrény, neplodnost, podezření na nesprávný psychomotorický vývoj dítěte, vadné držení těla, plochonoží a další.

3. Rehabilitační lékař
Víc než k masérovi je fyzioterapeut blíž k rehabilitačnímu lékaři. I ten je tu pro pacienty s bolestmi pohybového aparátu a navíc je oprávněn předepsat FT poukaz pro návštěvy rehabilitačního zařízení, smluvně spjatého se zdravotními pojišťovnami. Dále může pacienta odeslat na jiná vyšetření, jako je rentgen, magnetická rezonance, CT vyšetření, laboratorní vyšetření nebo ho může odkázat na ortopeda, neurologa, gynekologa a v případě potřeby další rehabilitace také na fyzioterapeuta.

Celé toto „kolečko“ po doktorech, včetně objednací lhůty k rehabilitačnímu lékaři, nezřídka sahá do měsíců. A člověku, který potřebuje pomoci bezprostředně po úrazu nebo má velmi silné bolesti, běží čas. „Například při blokádách páteře pacient velmi trpí a potřebuje okamžitou pomoc. S fyzioterapeutem se bolesti zbaví do dvou týdnů, ale až trojnásobně dlouho trvá, než se k němu na FT poukaz vůbec dostane.

Aktivní člověk, který se chce uzdravit co nejdřív, si tak raději zařídí kvalitní fyzioterapii jako samoplátce a ihned začne rehabilitovat. Motivovaný pacient, který přijde včas, zná a dodržuje režimová opatření, se uzdraví výrazně dříve než ten, který se dostal do péče fyzioterapeuta o několik týdnů později nebo se neřídí doporučením terapeuta,“ poukázala Iva Bílková.

Zdroj: FYZIOklinika / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář