Zdraví

Celozrnné versus bílé pečivo

Hlavním rozdílem mezi celozrnným a bílým pečivem je jedna surovina – mouka. Obilné zrno se skládá z vnějšího obalu, z vnitřní moučné části a z klíčku. Celozrnná mouka se na rozdíl od bílé vyrábí umletím celého zrna, obsahuje tak celou výživovou hodnotu obilného zrna. Za celozrnné pečivo se považuje to, na jehož výrobu bylo použito alespoň 80 procent celozrnné mouky.

Stejně tak jako u jiných potravin, třeba ovoce a zeleniny, se v obilí nejvíce živin skrývá ve slupce. Vnější obal je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Také klíček je bohatý na vitamíny a minerály a navíc ještě na enzymy a nenasycené mastné kyseliny. Moučná část obsahuje hlavně škrob a bílkoviny a je tedy pouze zdrojem energie s malým obsahem ostatních živin.

Vláknina
Jedním ze základních nutričních rozdílů mezi celozrnným a bílým pečivem je obsah vlákniny. Vláknina má řadu příznivých účinků na zdraví – zabraňuje zácpě, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a může vám pomoci zhubnout. Proces výroby bílé mouky odděluje části, které jsou bohaté na vlákninu, a tím snižuje množství vlákniny v bílém pečivu. Zatímco 100 gramů bílé mouky obsahuje cca 2 gramy vlákniny, stejné množství celozrnné mouky obsahuje 10 gramů vlákniny. Doporučná denní dávka vlákniny je 20 až 30 gramů.
celozrnne_bile_02
Krevní cukr
Veškerá jídla obsahující sacharidy (včetně těch, která obsahují buď celozrnnou, nebo bílou mouku), mají vliv na hladinu cukru v krvi. Po jídle vaše tělo rozkládá sacharidy na glukózu, jednoduchý cukr. Tato glukóza pak vstupuje do krevního řečiště a poskytuje palivo buňkám. Glykemický index neboli GI určuje hodnotu toho, jak rychle tento proces probíhá. Potraviny s vysokým glykemickým indexem vedou k rychlému nárůstu cukru v krvi, ty s nízkým indexem dodávají cukr do krve pozvolněji a tak nedochází k tak velkým výkyvům. Chléb vyrobený z celozrnné mouky má GI 51, zatímco chléb vyrobený s bílou pšeničnou moukou má GI 71. Pokud se snažíte regulovat hladinu cukru v krvi, volte potraviny vyrobené s celozrnné mouky.

Vitamíny
Další výhodou celozrnného pečiva je obsah vitamínů. Celozrnná mouka obsahuje několik vitamínů, včetně kyseliny listové, riboflavinu a vitamínů B1, B3 a B5. Množství vitamínů v bílé mouce je minimální.

Trávení
Díky obsahu nestravitelných částí, které působí na rychlejší peristaltické vlnění střevní sliznice, jsou produkty z celozrnné mouky rychleji vypuzovány z těla a organizmus není tolik podrážděn prolaminy. Navíc samotný objem prolaminů je nižší právě díky vyššímu zastoupení nestravitelných částí. Celá zrna zajišťují vyšší činnost imunitního systému podporou střevní mikroflóry.

Zdá se tedy, že celozrnné pečivo vyhrává na celé čáře, ať už z hlediska živin, které poskytne vašemu tělu nebo vlivu na štíhlou linii, díky delšímu zpracování sacharidů a tím pozdějšímu nástupu pocitu hladu.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář