Nachlazení, chřipka, horečka, zánět, PMS nebo příznaky menopauzy – na to všechno nám příroda „poslala“ černý rybíz.
Černý rybíz je vynikajícím zdrojem vitamínu C, obsahuje významné množství vitamínu A, je bohatý na mnoho základních vitamínů jako thiamin (vitamín B1), kyselina pantotenová (vitamín B5) nebo pyridoxin (vitamín B6). Nezanedbatelný je také obsah železa (100 g černého rybízu poskytuje tělu asi 20% doporučené denní dávky železa), vápníku, mědi, hořčíku, manganu, fosforu a draslíku, jenž přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku.
Vitamín C, kterého obsahuje černý rybíz až 4x více než stejné množství pomeranče, je základní živinou nutnou pro normální tělesné funkce, je nezbytný pro rozvoj kolagenu, neutralizuje volné radikály, které způsobují poškození buněk. Je důležitým antioxidantem pro celé tělo, podporuje činnost kapilár, má schopnost zabránit předčasnému šedivění vlasů.
Vitamín A je nezbytný například pro náš zrak, při nedostatku vitamínu A v těle může dojít k poškození rohovky, což může vést až ke ztrátě zraku. Imunitnímu systému pomáhá tento vitamín v boji proti nemocem, pomáhá také opravovat tkáně a při tvorbě kostí.
Černý rybíz v sobě ukrývá také zdroj kyseliny gama-linolenové (GLA), která pomáhá mírnit záněty v těle, může pomoci snížit bolesti kloubů a bolestivé stavy u lidí trpících revmatoidní artritidou.
Olej z černého rybízu se používá k léčbě různých onemocnění kůže, jako je ekzém nebo lupénka, ulevuje suché svědivé kůži.
Začlenit černý rybíz do svého jídelníčku není nic těžkého. Nejen, že jsou na trhu k dispozici různé rybízové šťávy a také ovocné čaje, ale čerstvé ovoce můžete použít do mnoha receptů, jako jsou koláče, saláty nebo smoothies, či si ho přidat do oblíbeného jogurtu.
text: redakce / foto: bigstock