Beauty

Cesta ke zdravým nehtům vede přes váš žaludek

Víte, že problémy s nehty (lámání, štěpení, bílé skvrny…) jsou často způsobeny nedostatečným příjmem určitých živin? Mnohé z nás kupují různé posilovače a zpevňovače nehtů a výsledný efekt je buď minimální a chvilkový nebo žádný. Pokud vám totiž v těle chybí základní živiny, které udržují nehty v kondici, žádný kosmetický přípravek vám dlouhodobě nepomůže.

Zdravé a silné nehty jsou symbolem celkového zdraví, přispívají k elegantnímu vzhledu, chrání nervová zakončení a špičky prstů před poraněním. Nehty jsou „vyrobeny“ převážně z keratinu a za optimálních podmínek vyrostou o 0,5 – 1,2 mm každý týden. Nehty na rukou rostou rychleji než nehty na nohou, rychleji také rostou v létě a během těhotenství.
zdrave_nehty_01
Na nehty působí mnoho vlivů – různé faktory životního prostředí, chemické přípravky používané v domácnosti, práce, kterou vykonáváte a hlavně, jak už bylo řečeno, strava. Špatná strava může nejen zpomalit růst nehtů, ale může vést k mnoha dalším problémům, jako je křehkost, rýhy, štěpení, lámání, bílé skvrny nebo barevné abnormality.

Pro dosažení a udržení silných a zdravých nehtů je důležité jíst dobře vyváženou, zdravou stravu, bohatou na biotin (vitamín H). Ten je obsažen například v mléce, vaječném žloutku, ovesných vločkách, sojových výrobcích, rýži a luštěninách.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář