Více energie, zdravější váha, lepší trávení i vzhled pleti – to vše jsou klady syrové stravy. Ten, kdo se stravuje převážně syrovou stravou (nejlépe v bio kvalitě), vychutná nejen nejbáječnější rozmanitost ovoce, zeleniny, ořechů a klíčků. Dělá tím také něco opravdu dobrého pro tělo a duši.
Ve vydavatelství Noxi vychází v těchto dnech pozoruhodná publikace o lidském zdraví. Kniha Chantal Sandjonové Raw pro začátečníky přináší zajímavé informace o nejstarším způsobu lidského stravování. Syrovou stravu čtenářům představí v novém, barevném a poutavém světle. Kromě informací, výhod a zdravotních účinků raw je v ní samozřejmě i mnoho chutných receptů.
Jednoduchý a poutavý úvod do problematiky raw jídla – trend syrové stravy – je v této knize vysvětlený na množství receptů, které jsou nejen zdravé, ale především chutné. Raw strava je stará jako lidstvo samo. Tato kniha ukazuje, jak propojit kulinárskou rozmanitost a moderní tvořivost s pozitivním vlivem na lidský organismus se zdravými syrovými potravinami. V raw potravinách jsou zachované vitamíny, minerály a enzymy. Vláknina v nich napomáhá střevům a snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho jsou přirozeně nízkokalorické, takže se jejich pomocí můžete dopracovat k ideální váze. Autorka představuje nový styl vašeho stravování na základě raw stravy, který můžete aplikovat každý den. Díky receptům na sladká i slaná jídla si uvědomíte, jaké využití a hlavně jaké výhody raw strava má.
V Raw strava pro začátečníky najdete:
– důležité základní informace k stravování syrovou stravou: zdravotní efekty, podstatné živiny, optimální sestavení jídelníčku, vyzkoušené kuchyňské pomocníky.
– přesné plány pro detoxikaci a program životního stylu k snadnému začátku.
– spoustu receptů pro všední den stejně jako pro svátky
Syrová strava oplývá živinami
Enzymy, vitamíny a antioxidanty v moderním stravování bohužel často přijdou příliš zkrátka. Zcela jinak tomu je při syrové stravě: tady jsou podstatnou součástí každodenní nabídky. Současně potlačuje to, co nám škodí: cholesterol, cukr, nezdravé tuky.
Syrová strava jako zřejmě nejpřirozenější forma hubnutí
Syrová strava je jednou z nejpřirozenějších cest k ideální váze. Umožňuje nám úbytek na váze v souladu s naším tělem, a ne v boji s ním. Protože čím přirozeněji se stravujeme, tím přirozenější je forma, kterou naše tělo přijímá. Se syrovou stravou ztratíme přebytečná kila takřka automaticky. Počítání kalorií přitom není nutné. Místo toho stojí na prvním místě to, co má být vlastně kaloriemi měřeno: výživná hodnota. Jak diety, při nichž se na krátkou dobu mnohého musíte zříct, tak i přemíra junk food (neformální označení potravin s vysokou kalorickou a nízkou výživovou hodnotou) dodávají našemu tělu jen minimum esenciálních živin. Mnozí z těch, kteří začínají se syrovou stravou, jsou překvapeni, jak jednoduše při této stravě ztrácejí přebytečnou váhu – aniž by museli počítat kalorie nebo se zcela zříkali dezertů a dobrot. Skutečně to jde zcela samo.
Lákavá rozmanitost
Hubnout se syrovou stravou neznamená jen mrkev a celer! A taky to neznamená, že musíte ráno, v poledne a večer jíst salát. Naopak: pravděpodobně vás udiví, jak velká rozmanitost je se syrovou stravou možná. Můžete dokonce vyzkoušet zmrzlinu nebo kuchyňské recepty ze syrové stravy, dezerty jsou taky při hubnutí povoleny. Právě s nimi se naučíte vychutnávat přirozené látky v syrové stravě. Protože jen s požitkem se natrvalo zbavíte přebytečných kil.
Anti-aging díky antioxidantům
Antioxidanty jsou naší endogenní obranou proti volným radikálům. Ty vznikají v oxidačních procesech a představují pro nás do té míry nebezpečí, že vyvolávají řetězovou reakci, při které mohou být poškozeny i základní buněčné komponenty jako DNA nebo buněčné membrány. Volné radikály jsou tak bezděčnými motory stárnutí na buněčné úrovni, a proto nežádoucí. Nikde nejsou antioxidanty, které tyto procesy efektivně blokují, v tak vysoké rozmanitosti a koncentraci jako v čerstvém ovoci a zelenině, jakož i v ořeších, semenech, obilí a luštěninách – a to je esence syrové stravy. Bobule jsou v tom neporazitelní šampioni. Už jen 20 gramů sušených bobulí goji, méně než hrst, dodává doporučené denní nejmenší množství antioxidantů. Avšak i méně exotické plody jako švestky, rozinky nebo borůvky porazí ve svém působení proti stárnutí (anti-aging) každý kosmetický prostředek. Do dnešního dne nejobsáhlejší studie amerického zemědělského ministerstva o antioxidantech v potravinách došla v roce 2004 k prostě vypadajícímu nálezu: „Konečným výsledkem je: Jezte více ovoce a zeleniny.“ A právě o to jde v dobrodružství se syrovou stravou – vidět a vnímat i krásu toho, co jíme.
zdroj: Vydavatelství Noxi / foto: bigstock, Noxi / komerční sdělení