Zdraví

Chcete lépe spát? Začněte lépe jíst

Užít si kvalitní spánek, který vás naplní energií do následujícího dne, nemusí být v dnešní době plné stresu nic jednoduchého. Způsobů, jak si spánek zlepšit, je mnoho, od spaní ve vyvětrané, chladnější místnosti až po pití meduňkového čaje před spaním, málo se ale mluví o živinách, které naše tělo pro kvalitní spánek potřebuje. V tomto článku vám přinášíme osm živin pro dobrý spánek, spolu s jejich nejlepšími zdroji. Pokud vás trápí nekvalitní spánek, může to být tím, že vám některá z těchto živin chybí a zařazením určitého jídla do vašeho jídelníčku, můžete tento problém jednoduše vyřešit.

Hořčík
Správná hladina hořčíku v těle pomáhá se snížením napětí a pocitů úzkosti, ulevuje od bolesti hlavy, snižuje krevní tlak a zmírňuje premenstruační syndrom. I když bývá hořčík součástí multivitaminových doplňků, efektivnější je příjem této látky v potravinách. Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří banány, kiwi, ořechy a semena, mrkev, listová zelenina, sladké brambory, ryby a hořká čokoláda.
ziviny_pro_kavlitni_spanek_02
Draslík
Draslík je základní elektrolyt potřebný k udržení rovnováhy vody ve vašem těle. Tím, že snižuje krevní tlak, pomáhá lepšímu spánku. Pro zvýšení příjmu draslíku přidejte do svého jídelníčku ořechy, ovoce, sušené ovoce, jogurt, okurky, sladké brambory, rajčata, avokádo, listovou zeleninu, celer, oves a ryby.

Vitamín B6
Vitamín B6 bojuje se stresem a pomáhá celkové relaxaci vašeho nervového systému. Nejlepšími zdroji tohoto vitamínu jsou banány, jogurt, ořechy kešu, burákové máslo, sladké brambory, mořské řasy, oves a vejce.

Vápník
Vápník snižuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak a tlumí pocity úzkosti. Listová zelenina, jogurt, kefír, mandle a brokolice jsou skvělými zdroji vápníku.
ziviny_pro_kavlitni_spanek_04
Omega-3 mastné kyseliny
Zdravotních benefitů, které Omega-3 mastné kyseliny přinášejí vašemu tělu, je mnoho. Mezi ně patří i boj se stresem, celkový pocit uvolnění vašeho těla a utlumení zánětů. Jezte více ryb, vajec, vlašských ořechů a dýňových semínek a vaše tělo bude mít Omega-3 mastných kyselin dostatek.
ziviny_pro_kavlitni_spanek_03
Tryptofan
Esenciální aminokyselina, z které tělo vytváří serotonin. Právě nedostatek serotoninu je jednou z hlavních příčin poruch spánku, depresí a podrážděnosti. Tryptofan tělu dodáte konzumací krůtího masa, vajec, banánů, sladkých brambor, mandlí, jogurtu a listové zeleniny.

Proteiny
Proteiny snižují hladinu stresového hormonu kortizolu a tím zlepšují kvalitu spánku. Hlavními zdroji proteinu jsou maso, ryby, mléko, vejce, luštěniny, jogurt a kefír.
ziviny_pro_kavlitni_spanek_05
Železo
Poslední, ale neméně důležitou živinou je železo. Jeho nedostatek způsobuje únavu a nespavost. Brokolice, červené maso, luštěniny a játra, jako součást jídelníčku, by měly zajistit dostatečný přísun železa pro váš organizmus.

Celkově se dá říct, že různorodá strava, obsahující zeleninu, ovoce, zdravé tuky a libové maso, by vám měla dodat dostatek živin potřebných pro kvalitní spánek. Na druhou stranu je několik věcí, které byste před spaním konzumovat neměli, mezi ně patří například alkohol, káva, kořeněná jídla a cukr.

text: redakce / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář