Zdraví

Co je citlivost zubů a jak jí předejít?

Citlivost zubů je bolest, kterou můžete cítit, když jíte a pijete horké a studené nápoje a jídla. Bolest můžete pociťovat také tehdy, nedechnete-li se studeného vzduchu.

Citlivost zubů vzniká následkem ústupu dásní, nebo ztráty tkáně dásní. K ústupu dásní může dojít následkem onemocnění dásní, příliš agresivního čištění zubů, nebo nepravidelným čištěním zubů a nepravidelným používáním dentální nitě.

Následkem ústupu dásní dojde k obnažení části zubu pod okrajem dásně, která se nazývá kořen zubu. V zubu se nachází drobné tunýlky obsahující tekutinu, které vedou z povrchu zubu k nervu, který se nazývá zubní dřeň. Pokud je povrch zubu podrážděn horkým nebo studeným podnětem, tekutina kanálků podráždí nerv zubu, což způsobuje bolest.

K citlivosti zubů dochází také následkem poškození povrchové vrstvy korunky nazývané zubní sklovina.

Citlivost zubů se může objevit a zase odeznít. Pokud ji však budete ignorovat, může vést k dalším problémům ve Vaší ústní dutině.

Na rozvoji citlivosti zubů se mohou podílet následující faktory:
– přílišný tlak na zubní kartáček nebo používání zubního kartáčku s tvrdými vlákny – to může vést k poškození dásní.
– sladké a kyselé potraviny a nápoje – cola, soda, ovocné džusy a sladké přesnídávky se mohou podílet na vzniku erozí zubů, které mohou vést k citlivosti.
– skřípání a zatínání zubů – může vést k obrušování povrchu zubu.
– profesionální čištění zubů nebo zubní ošetření – citlivost zubů se může objevit také po profesionálním čištění zubů, nebo po některých zákrocích, jako je například bělení zubů. Obvykle odezní krátce po skončení ošetření. Pokud však máte jakékoliv obavy, kontaktujte stomatologa.

Několik způsobů, jak předejít citlivosti zubů:
– čistěte si zuby dvakrát denně a pravidelně používejte zubní nit k prevenci onemocnění dásní. Čistěte si všechny části chrupu, včetně mezizubních prostor a krčkových oblastí zubů podél linie dásní.
– čistěte si zuby jemně a používejte zubní kartáček s měkkými vlákny. Tím předejdete ústupu dásní a obrušování skloviny v krčkové oblasti.
– vyhýbejte se kyselým jídlům a nápojům.

Citlivost zubů mohou snížit nové proužky Oral-B Sensi Strips. Jeden proužek aplikovaný na zub v krčkové oblasti podél linie dásní po dobu 10 minut Vám může poskytnou ochranu proti citlivosti zubů až po dobu jednoho měsíce.

Zdroj: Oral-B / foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář