Cestování

Do Afriky za „velkou pětkou“

Africké safari už dávno není jen mužskou doménou. Vzhledem k ochraně zvířat vyměnili „lovci“ pušky za fotoaparáty a tím se ze safari stal romantický výlet do panenské přírody, spojený s nocováním v divočině a pozorováním zvířat. Hlavním lákadlem většiny národních parků je tzv. ‚velká pětka‘ – lev, levhart, nosorožec, buvol a slon africký, ale Afrika nabízí mnoho dalších zvířecích atrakcí, od goril přes oblíbené surikaty. Nechcete-li tedy pozorovat svá oblíbená zvířata pouze za mřížemi v zoo, vydejte se je navštívit do jejich přirozeného prostředí.

Masai Mara (Keňa)
Keňa je nejpopulárnější safari destinací v Africe. Park Masai Mara se nachází na jihozápadě Keni a na jihu přechází v Národní park Serengeti. Rezervace je známá díky stěhování pakoňů, zeber a dalších kopytníků mezi těmito sousedícími parky, každý rok v září a říjnu. Stěhování je tak rozsáhlé, že je nazýváno „Velké stěhování“. Další atrakcí jsou výlety do vesnic domorodých Masajů, podle kterých se park jmenuje.

Chobe (Botswana)
Tento park na severu Botswany, v deltě řeky Okavango, pokrývá čtyři různé ekosystémy a může se pochlubit jednou z největších koncentrací zvěře v Africe. Slonů afrických je tu odhadem 50 tisíc, takže je malá pravděpodobnost, že při své návštěvě žádného neuvidíte.
safari_02
Krugerův národní park (Jihoafrická republika)
Park pojmenovaný po búrském politikovi Paulu Krugerovi je nejstarším africkým parkem. Byl založen v roce 1902 a dnes je nejnavštěvovanější a nejznámější přírodní zajímavostí Jižní Afriky. Je také jeden z nejudržovanějších (nabízí ubytování v 24 kempech) a tak je ideální na safari vlastní dopravou.

South Luangwa (Zambie)
Nejjižnější ze tří národních parků v údolí řeky Luangwa je navštěvován především kvůli pěšímu safari. Můžete zde pozorovat přes 400 druhů ptáků a 60 druhů zvířat, mezi jinými žirafy, slony, lvy a v řece také hrochy a krokodýly.

Serengeti (Tanzanie)
Jméno parku pochází z jazyka Masajů a znamená „místo, kde země běží do nekonečna“. Klasika afrického safari, Národní park Serengeti, je tvořen především savanou a travnatými rovinami, které jsou ideální na pozorování lvů, pakoňů a zeber.

Bwindi Impenetrable Forest (Uganda)
Prales Bwindi, známý také jako „místo temnoty“ je domovem téměř poloviny světové populace gorily horské a jedno z mála míst, které mohou „gorilí safari“ nabídnout. Díky gorilám se stala součástí seznamu Světového dědictví Unesco.
safari_03
Etosha (Namibie)

Namibijský park Etosha je populární především mezi fotografy, protože v době sucha se zvířata shromažďují na relativně malých prostorech kolem zdrojů vody. Většina návštěvníků může spatřit nejen žirafy, slony (nejvyšší jedince tohoto druhu najdete právě zde), lvy a nosorožce, ale také levharty a gepardy.

Ngorongoro (Tanzanie)
Planina Ngorongoro v severní Tanzanii se rozprostírá mezi stěnami prastarého vyhaslého vulkánu, největšího kráteru na světě. Najdete zde největší koncentraci volně žijících afrických zvířat, přibližně 30 tisíc jedinců a také Olduvajskou rokli zvanou „kolébka lidstva“.

text: redakce / foto: bigstock, Jan Wasserbauer

Doporučené

Přidat komentář