Profíci radí

Jak se stát v kuchyni mistrem času

Nemáte času na rozdávání, v kuchyni se moc nezdržíte a rádi byste se vyhnuli objednávkám jídla, či nezdravým fastfoodům? Zdravý fast food v domácím prostředí je skvělým řešením pro ty, kteří mají náročný životní styl plný pracovních povinností či jiných závazků.

Objevujte nové potraviny
Mezi nejlepší potraviny, které je dobré mít vždy po ruce, patří quinoa, rýže, konzervované fazole, čerstvá, ale i mražená zelenina a bílkoviny jako tofu, tempeh, nebo kvalitní hovězí či kuřecí maso. Tyto potraviny, s výjimkou masa, mají dlouhou trvanlivost a můžete díky nim vytvořit lehké a rychlé jídlo, které vás na dlouho zasytí.

Pro lidi s náročným lifestylem je quinoa skvělou volbou. Rychle se vaří a využijete ji jako základ pro mnoho jídel. Rýže je univerzální a také se snadno vaří, což vám usnadní přípravu jídel ve velmi krátkém čase. Když si k tomu navíc pořídíte rýžovar, podstatnou část práce udělá za vás. Konzervované fazole jsou také skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny a použít je můžete v podstatě okamžitě. A zelenina pak přidá do jídel nejen výživné hodnoty, ale i chuťovou pestrost.

Příprava je klíčová a usnadní vám čas
Meal prep, nebo také “příprava jídla”, je úžasný způsob, jak si nachystat základní suroviny předem, což vám významně usnadní přípravu jídel v průběhu týdne a podpoří zdravý stravovací režim. Klíčem k úspěšnému meal prepu je plánování a příprava základních surovin v určitý den v týdnu, aby bylo možné rychle a snadno vytvořit různá jídla během následujících dnů.

Chcete-li začít, vyberete si den, který bude určený pro chystání jídla. Zvolte si ten, který vám nejvíce vyhovuje, a dejte si čas na plánování a přípravu surovin. Začněte s vařením základních surovin jako je quinoa, rýže nebo brambory. Dále se zaměřte na nakrájení zeleniny. Může to být paprika, cuketa, mrkev nebo cokoliv dalšího, co máte rádi. Nakrájejte ji na menší kousky, abyste je pak snadno smíchali s jakoukoli přílohou.

Pokud máte maso, tofu nebo tempeh, můžete je marinovat. Připravte marinádu dle receptu nebo vašich oblíbených ingrediencí a nechte bílkoviny marinovat, aby nasákly chuť. Všechny suroviny můžete následně uložit do skleněných boxů a nechat je v ledničce a vždy si nakombinovat jídlo podle svých chutí a nálady.

Chlazené jídlo ze supermarketu – opravdu se vyplatí?
V současném trendu stravování se navíc zvyšuje poptávka po chlazených polotovarech. Zákazníci si stále více cení jejich čerstvosti a kvality, což vede obchody k nabídce takových produktů, které nejen šetří čas, ale také zajišťují srovnatelnou kvalitu a chuť s pokrmy připravenými doma. Pokud se tedy dostanete do situace, kdy nestihnete kvalitní potraviny připravit doma, máte na výběr z mnoha produktů v supermarketech.

V Česku se téměř 80 % populace stravuje tak, že si pravidelně vaří doma, což reflektuje rostoucí zájem o meal prep. Tento způsob přípravy jídel může dokonce využívat chlazené polotovary jako základ pro rychlé a zdravé pokrmy. Vyplývá to ze studie Ipsos.

Při uspěchaném tempu života je každá minuta vzácná. Nechte se inspirovat zdravým fast foodem přímo z domova a objevte svět meal prepu. S výběrem správných surovin a chytře naplánovaným dnem plným vaření předem už nikdy nebudete hladoví ani přepjatí z nezdravých alternativ. Ušetřete čas, nezkazte si chuť a buďte šéfem ve vlastní kuchyni!

Zdroj: edelikatesy.cz, foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář