Vztahy

Jak udržet ve vztahu jiskru

Udržet v partnerství jiskru chce hodně lásky, úcty a důvěry a je to jedna z nejtěžších věcí, které lidé v dlouhodobém vztahu čelí.

Vztah obvykle začíná vzrušením, je plný lásky a příslibů do budoucna. Jak ale postupuje čas páry zjišťují, že ne vše je zalité sluncem, že s partnerem musí sdílet nejen to krásné, ale také běžné starosti, které život přináší. Je to naprosto přirozený vývoj.

Mnoho partnerství se rozpadne, některá však vydrží a proč tomu tak je? Pokud svého partnera opravdu milujeme a chceme s ním spojit svůj život, musíme o náš vztah pečovat, udržovat při životě jiskru, jež zaplála na začátku.

Pouze 100% idealisté věří, že pokud se vzájemně milujete, nemusíte na vztahu více pracovat. I když existují vzácné výjimky, na většině vztahů se pracovat musí. Zahrada vám také neponese ovoce jen pro to, že jste zaseli. Musíte na ní pracovat, obdělávat ji, zalévat a ničit plevel.
jiskra_ve_vztahu_02
Nejdůležitější věcí pro udržení jiskry ve vztahu je udělat si pravidelně čas jeden pro druhého. Vyhraďte si alespoň jeden večer v týdnu na návštěvu kina, divadla či koncertu nebo si zajděte na dobrou večeři a popovídejte si, případně spojte obojí. Jiskra v partnerském vztahu většinou zmizí, protože si na sebe partneři neudělají čas, žijí třeba v jedné domácnosti, ale tzv. každý sám za sebe nebo jsou zahlceni prací, péčí o domácnost a děti, starostmi o rodinný rozpočet nebo celkový chod domácnosti. Nedovolte, aby váš vztah ovládla nuda a rutina. Nepřestaňte partnera překvapovat. Najděte novou restauraci, udělejte rezervaci, oblečte si něco pěkného a vyražte. A kdo ví, třeba se příjemný večer změní v krásnou noc.

Je také velmi důležité si uvědomit, že se ve vztahu mohou střídat dobré a špatné časy, že se člověk vyvíjí a jak stárne i mění. Je tedy nutné přizpůsobit se těmto změnám, nevyžadovat od partnera, aby byl pořád tím stejným klukem, který na nás čekal před školou s kyticí a měl už připravený plán na celé odpoledne. Budete-li vyžadovat, aby vše běželo tak, jako na začátku vztahu, jiskru zadusíte. Zkuste se spíš zamyslet, jak se přizpůsobit změně, jež nastala, jak pomoci partnerovi v těžších chvílích jeho života, naučte se poslouchat, nalaďte se na jeho potřeby.

text: redakce / foto: dreamstime, bigstock

Doporučené

Přidat komentář