Bydlení

Jak vytvořit letní kuchyň a co v ní nesmí chybět

Nemusíme si představovat letní kuchyň jen v kontextu dlouhých letních večerů u grilu, dobrého vína a s přáteli nebo s knížkou na klíně. Poslední roky bývají léta velmi horká. Práce u rozpáleného sporáku nebo trouby bývá v uzavřeném prostoru nepříjemná a prostor se hůř větrá. Proto se mnoho lidí na léto částečně stěhuje ven na zahradu. Zvažujete vybudování letní kuchyně? Podívejte se, co budete potřebovat.

Zázemí
Jako zázemí může posloužit bytelná terasa nebo pergola u domu. Ideální, avšak ne podmínečné, je připojení pergoly přímo k vnitřní kuchyni. Nemusíte tak řešit spoustu věcí; například tak můžete mít k dispozici vybavení, které nechcete nechávat venku, ale čas od času jej použijete.

Podlahová část takového místa by neměla být kluzká. Ideální je betonový podklad. Dlažba je problém v případě polití nebo padání ranní rosy, můžete uklouznout a poranit se. V některých domácnostech je letní kuchyň zděná, doplněná o cihlovou pec nebo udírnu, avšak není to nutné. Do zahradní pergoly umístěte úzký bytelný stůl nebo kuchyňský ostrůvek jako pracovní plochu.

Zdroj tepla
Jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, mnoho lidí využívá cihlovou či kamennou pec. Co když ji ale nemáte? Pokud existuje možnost připojit do venkovní kuchyně elektřinu nebo plyn, využijte plotýnkový vařič. Po téhle stránce je možné pořídit velmi kvalitní přístroje, které plně nahradí váš sporák v domě. Můžete si zvolit prostý elektrický plotýnkový vařič, lze ale zvolit efektivnější sklokeramickou nebo indukční desku. Pokud máte možnost připojení plynu, poohlédněte se i po plynovém dvouplotýnkovém vařiči.

Alternativně lze použít i campingovou outdoor plynovou plotýnku, která pracuje na propan-butanové bombě. Co se týče pečení, za slušnou cenu se dají sehnat i horkovzdušné minitrouby s grilem. Podobně poslouží multifunkční mikrovlnka, v níž je možné i péct chleba.

Pokud se chystáte využívat letní kuchyň spíš k rekreačním účelům, budete patrně potřebovat gril. Nemusí se nutně jednat o objemný stojací typ. Existují grily stolní, a to jak elektrické, tak klasické, na dřevěné uhlí.

Nádobí a kam s ním
Pokud nechcete před každým vařením (nebo během něj) odbíhat do domu pro každou obracečku, vařečku, misku nebo lžíci, bezpochyby budete potřebovat úložné prostory. Postupovat při jejich hledání můžete různě. Pod pracovní deskou či částí jídelního stolu se jistě najde místo pro několik nižších regálků nebo skříněk.

Dobrým tipem jsou háčky a věšáky nad hlavou. Zejména v dřevěných pergolách mohou vypadat plechové džbány a obracečky v úrovni hlavy jako designový prvek.

Malý tip: spodní police a regály zakryjte režnou látkou, například lněnou nebo jutovou.

Květníky s bylinkami
Sníte o tom, že si během vaření jen tak utrhnete snítku čerstvého tymiánu nebo trochu máty do mojita? V kuchyni se často bylinkám nedaří kvůli nedostatku světla nebo vysoké vlhkosti během vaření.

V letní kuchyni máte ideální příležitost obklopit se jedlou zelení. Můžete si ji pověsit na trámek nad jídelní stůl, položit si ji na pracovní plochu nebo pověsit do květníku na zábradlí. Případně je také možné hned vedle letní kuchyně vybudovat bylinkovou zahrádku.

Posezení
Letní kuchyň potřebuje dobře udržovatelnou a zároveň pohodlnou jídelní soupravu. Mnoho uživatelů letní kuchyně volí klasický zahradní nábytek. Nemusí se však vždy jednat o ošklivé a nepohodlné plastové židle. Nábytek z kombinace kovu a skla působí elegantně a vydrží stát venku i přes zimu, kdy se můžete ven přijít zrelaxovat vedle ohniště nebo ohřívadla zabalení do deky.

Osvědčily se také stoly a lavice z masivního dřeva. Volte nábytek ošetřený kvalitní voděodolnou a proti plísni ošetřenou povrchovou úpravou. Všechny varianty je možné sezónně obložit snímatelným měkkým a pratelným polstrováním.

Zdroj: DELTA Svratka / foto: archiv / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář