Pro gurmány

O stupeň zdravější grilování: Jak na to?

Grilování je společenská událost a lidé se ho nevzdají za žádných okolností. Podle některých údajů se dokonce zvyšuje počet grilů, které si zákazníci v této době objednávají on-line. Grilovat lze téměř cokoli, což ale ještě neznamená, že musíte rezignovat na zdravý životní styl. Stačí znát pár chytrých způsobů, jak grilovanou večeři proměnit v o něco zdravější pokrm.

Volba masa
Vsaďte raději na kvalitní drůbeží nebo rybí maso. Velmi oblíbené jsou kuřecí paličky či křídla, jsou šťavnaté, nepotřebují příliš kořenit a čas na přípravu nezaberou téměř žádný. Vyzkoušet ale můžete i nejrůznější špízy, díky nimž sní zeleninu i ten, kdo ji jinak odmítá. Mezi kousky masa „propašujte“ kousky papriky, cukety, lilku nebo třeba dýně. I špízy se přitom dají připravit z rybího masa, skvěle chutnají například ty z lososa, který nemá téměř žádné kosti, a tak je na tento účel ideální. Nezapomeňte k němu napíchnout i plátek citronu přeloženého na polovinu.

Příprava? Jedině marinování
Marinované maso je křehčí, stačí mu kratší doba na grilu a bylinky v marinádách snižují množství nežádoucích látek, které při grilování vznikají. Dbejte však nejen na obsah čerstvých bylinek, ale také na nízký obsah tuku. Místo majonézy je nejlepší použít víno, ocet, citron nebo limetkovou šťávu, skvělá je i sójová omáčka nebo med. Studie dokazují, že kvalitním marinováním bez tuku můžete snížit tvorbu škodlivých látek během grilování o 92% až 99%. Ideální je také grilovat menší kousky masa, protože jsou rychleji hotové. Maso neotáčejte vidličkou a nepíchejte do něj – používejte grilovací kleště.

Zelenina místo pečiva
Na jídelním stole během grilování většinou bývá stejné (nebo možná dokonce větší) množství pečiva jako masa. Zkuste ho jednou dát úplně pryč a raději místo něj připravte třeba dva druhy salátů, anebo jen syrovou pokrájenou zeleninu. Variantou přílohy mohou klidně být i brambory či batáty, a sladký kukuřičný klas také chutná téměř všem.
kecupZdravé ochucení
Na ochucení jídla nepoužívejte kořenící směsi, obsahují totiž příliš soli. Budou vám stačit bylinky, sůl, pepř a kvalitní omáčky bez zbytečných konzervantů a přídatných látek. Nemusíte se ale vzdávat ani oblíbených pochoutek – například kečup Gurmán v jemné i ostré variantě neobsahuje škrob, lepek, ani barviva. Obě varianty se hodí ke každému grilovanému masu a zelenině. Další možností je Barbecue omáčka, která má výraznou rajčatovou chuť, typické grilovací kouřové aroma a dodá správný říz jakémukoli druhu masa. Omáčku s cibulkou a česnekem zase můžete podávat jako dip, který dodá jídlu, ale třeba i grilované zelenině ten správný šmrnc.

Dezert z grilu
Všichni jsme už někdy slyšeli, že během grilování vzniká celá řada zdraví škodlivých látek, které mají dráždivé a karcinogenní vlastnosti. Nemůže za to gril jako takový, ale rozklad tuku, který odkapává z masa na rozžhavené uhlí, a odtud se teplým vzduchem dostávají na grilovanou pochutinu. Věděli jste ale, že na ovoci a zelenině se tyto látky netvoří? O důvod víc, proč zeleninu použít místo přílohy, a ovoce zase jako zdravý dezert. Skvěle chutná grilovaný ananas, mango, ale třeba i jablka či hrušky.

Zdroj: Otma / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář