Nezařazené

Manuál pro otevření fitness center + manuál pro cvičící

Česká komora fitness vydala Manuál pro otevření provozu fitness center, ke kterému dochází právě dnes.

1. Ve fitness centru 1 cvičící osoba na 10 m²
Maximální kapacita fitness centra je 10 m² pro jednu cvičící osobu. „Pokud má například fitness centrum 150 m² cvičební plochy, což jsou sály pro skupinová cvičení, prostor posilovny nebo kardio zóny, může v něm být v jednu dobu maximálně 15 osob. Odstupy mezi jednotlivými osobami v prostoru fitness centra by měly být nejméně 2 metry,“ vysvětluje Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

2. Osobní tréninky bez fyzického kontaktu
Osobní tréninky v podobě 1 trenér – 1 cvičící klient jsou povoleny, fyzický kontakt mezi trenérem a cvičícím se ale nedoporučuje.

3. Skupinové lekce do 8 osob
Skupinové lekce jsou povoleny s maximální kapacitou do 8 klientů, plus 1 instruktor či trenér. „V sálech na stacionární skupinová cvičení bez osobního kontaktu, jako je jóga, pilates, spinning…, je třeba označit cvičební místa tak, aby se zachovala potřebná vzdálenost mezi jednotlivými cvičícími minimálně 2 metry. Případně doporučujeme i více pro větší možnost pohybu na jednom místě, zejména u dynamičtějších stylů cvičení. U spinningu a podobných aktivit zredukujte počet kol na 8 – třeba označením, která kola se mohou používat a která ne, při větším množství kol můžete mít 2 sady kol označených barevně, které se používají střídavě, což je nezbytné pro správnou dezinfekci,“ doporučuje Jana Havrdová.

4. Pečlivá dezinfekce pomůcek a doporučení vlastních
Každý klient má své cvičební místo a pomůcky sám pro sebe, nedochází k výměně míst ani výměně pomůcek mezi jednotlivými cvičícími. Je vhodné upřednostňovat vlastní podložky, popř. další pomůcky na cvičení. Zvažte možnost používání drobných cvičebních pomůcek po dobu zpřísněných opatření tak, aby jejich pravidelná dezinfekce prakticky nekomplikovala provoz ve cvičebních prostorách. Raději doporučujeme takové pomůcky dočasně nepoužívat.

5. Prodlužte pauzy mezi lekcemi kvůli dezinfekci
Časový harmonogram skupinových lekcí musí být upraven tak, aby mezi lekcemi mohl proběhout úklid, vyvětrání prostor a dezinfekce. „Doporučujeme tedy minimálně 15minutové pauzy mezi lekcemi, klienti z předchozí lekce by měli sál opustit, proběhne větrání, úklid, a až následně je umožněn vstup pro klienty na další lekci,“ radí Jana Havrdová.

6. Dezinfekce před i po cvičení
Prostředky pro dezinfekci rukou je třeba zajistit pro personál i klienty. Dezinfekce rukou je povinná před zahájením a po celkovém ukončení cvičení (tedy u vchodu do fitness centra, do jednotlivých prostor). Po každém použití strojů/cvičebního nářadí a pomůcek jedním klientem je třeba použít dezinfekci. Dezinfekční prostředky by měly být umístěny na viditelných místech v prostoru, kde se cvičí, a to v dostatečném množství. Průběžně je třeba dezinfikovat místa, kudy klienti procházejí – pravidelný úklid a dezinfekce. Je třeba používat vzduchotechniku se samostatným přívodem a odtahem vzduchu. Pokud vzduchotechnika není k dispozici, doporučuje se použít zařízení na dezinfekci vzduchu a kombinovat jej s pravidelným větráním. Je vhodné také vyčlenit speciální odpadkové koše pro toxický odpad, jako jsou ústenky nebo roušky.

7. Cvičení jen s rouškou
Vstup do fitness centra a pohyb v něm bude možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Personál fitness centra (recepce, trenéři, instruktoři) musí rovněž používat ochranné roušky.

„Doporučujeme používání chirurgických ústenek, které se již dají zakoupit v lékárnách a dle naší zkušenosti jsou pro cvičení nejvhodnější a nejpříjemnější. Můžete je mít k dispozici i na recepci, ideálně každou ústenku v samostatném balení,“ upozorňuje Jana Havrdová.

8. Šatny a sprchy ne, toalety ano
Šatny a sprchy není možné používat pro převlékání ani sprchování. Toalety lze používat při dodržení odstupů mezi jednotlivými osobami.

9. Upřednostňují se bezkontaktní platby.

10. Nápoje a potravinové doplňky ano, ale jen balené
Je možný prodej pouze balených nápojů a balených potravinových doplňků.

Doporučený krizový plán pro fitness centra
Pro případ vytrasování nakažené osoby v prostoru fitness centra doporučujeme rozdělení personálu do minimálně dvou nezávislých týmů, které se nebudou potkávat. Pokud by jeden z týmů musel do karantény, je další tým připraven nastoupit, a to po kompletní dezinfekci prostor fitness centra.

Manuál pro cvičící:
1. Přijďte do fitness centra již převlečeni do sportovního oblečení. Jen se zde přezujte do sportovní obuvi určené pro vnitřní prostory.
2. Nezapomeňte, že při pobytu v centru musíte mít zakrytá ústa a nos, jako nejvhodnější variantu doporučujeme např. chirurgické ústenky, které se dají zakoupit v lékárnách.
3. Pokud je to možné, přineste si vlastní podložku na cvičení.
4. Za cvičení plaťte kartou.
5. Vodu, jiné nápoje či potravinové doplňky si můžete zakoupit v balené podobě.
6. Při vstupu do prostor fitness centra použijte připravené dezinfekční prostředky na ruce.
7. Svoji venkovní obuv ukliďte do své sportovní tašky a umístěte ji dle instrukcí personálu.
8. Vždy dodržujte bezpečnou vzdálenost minimálně 2 m od dalších cvičících.
9. Po každém použití stroje či jiné pomůcky použijte dezinfekční prostředky. Stroj či pomůcku nejprve očistěte a následně ošetřete dezinfekcí.
10. Při použití toalet dodržujte bezpečnou vzdálenost, počkejte, až budou prostory volné, aby nedocházelo k přítomnosti více osob ve vzdálenosti menší než 2 metry. Dodržujte správný postup při mytí rukou a následnou dezinfekci.
11. Při odchodu z fitness centra opět použijte dezinfekční prostředek na ruce.

Více informací najdete zde

V případě jakýchkoliv dalších dotazů kontaktujte přímo Janu Havrdovou, prezidentku České komory fitness: tel.: 602 306 858, e-mail: jana.havrdova@ceskakomorafitness.cz

Zdroj: Česká komora fitness, foto:bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář