Pro maminky

Pomoc! Moje dítě nechce spát.

Každý rodič ví, že pokud má jeho ratolest problémy se spánkem, může to mít neblahý vliv na chod celé rodiny. Problémy se spánkem dítěte jsou jedny z nejčastějších, kterým rodiče čelí. Neexistuje žádný magický počet hodin, po který by vaše dítě mělo spát, spánek je však velmi důležitý pro regeneraci organizmu a obnovu energie – jak vaší, tak dítěte. Studie ukazují, že děti, které mají spánku dostatek, jsou méně náchylné k poruchám chování a náladovosti.

Klíčem k řešení problémů se spánkem vašeho dítěte je odhalit důvod, proč nechce jít spát, proč se v noci často probouzí nebo proč není schopné usnout bez vaší přítomnosti. Některé poruchy spánku jsou mírné, poměrně časté a poměrně snadno řešitelné. Mnoho poruch spánku může být rychle odhaleno a vyřešeno přijmutím jistých opatření, pokud však tyto poruchy přetrvávají, je dobré poradit se s dětským lékařem.

V tomto článku přinášíme několik tipů, které vám mohou pomoci spánek vašeho potomka zlepšit.

Vyvarujte se krmení těsně před tím, než ukládáte své dítě k spánku a pokrmů či nápojů, které v sobě obsahují kofein. Kofein je stimulant, který může vaše dítě držet vzhůru.

Ujistěte se, že má vaše dítě na spaní klid, pohodlné, tiché prostředí a úbor, který nijak neomezuje jeho pohyb, dostatečně ho chrání před chladem, ale není tak silný, aby se v něm potilo.

Nezapomínejte, že postýlka či postel je místo k relaxaci, neměla by být zaplněna hračkami či jinými předměty a neměla by být používána jako místo pro „výkon trestu“ za zlobení.

Rozhlédněte se po pokoji, zda v něm nemůže být něco (obraz, velký plyšák, soška…), čeho by se vaše dítě mohlo v noci bát. Případně tento předmět odstraňte.
dite_nespi_02
Mnozí noví rodiče předpokládají, že houpání dítěte nebo zpívání ukolébavek je to, co potřebuje, aby usnulo. To může být sice pravda, ale ve většině případů to má za následek stav, že tento způsob uspávání bude vaše dítě vyžadovat při každém probuzení. Můžete tak strávit noc neustálým pohupováním nebo zpěvem ukolébavek.

Omezte v pozdních odpoledních a večerních hodinách pobyt vašeho dítěte před televizní obrazovkou nebo u videoher. Lepší činností v tomto čase je čtení knihy, kreslení, poslech uklidňující hudby, procházka nebo povídání si.

Snažte se dodržovat pravidelný režim. Zvykne-li si vaše dítě, že o víkendu může jít spát později, bude vyžadovat, aby mohlo chodit spát později i v dalších dnech. Pokud mu toto nebude umožněno, bude rozmrzelé a o to hůř se mu bude usínat.

Velmi pozitivní vliv na spánek dítěte může mít také jemná masáž. Nejvhodnější čas pro masáž je chvíle po koupání, těšně před tím, než uložíte dítko ke spánku. Dojde k jeho celkovému uvolnění a snazšímu usnutí.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář